SSB ile OSTİM arasında işbirliği protokolü imzalandı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

SSB ile OSTİM arasında işbirliği protokolü imzalandı

Abone Ol 

Ülkemizin savunma ve havacılık alanında gerçekleştirdiği başarı hikayesinin ana aktörü SSB, organize sanayi bölgelerindeki ilk irtibat ofisini OSTİM’de hayata geçirdi.

SSB ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi asında iş birliği protokolü imzalanan protokolle kapılarını açan ofisin, yerli üretime ve KOBİ’lere önemli bir ivme kazandırması bekleniyor.

İş birliği protokolü, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ tarafından imzalandı.

Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM OSB’de açılan irtibat ofisiyle beraber daha etkin bir çalışma ortamı oluşturulacağını söyledi.

“Değerli çalışmaların farkındayız”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SSB yöneticilerinin sürekli OSTİM’le ve OSTİM’li KOBİ’lerle iletişim halinde olduğunu belirtti. Başkanlığın yaptığı çalışmaları çok değerli bulduklarını vurgulayan Aydın, “Hem KOBİ’lerin sanayileşmede derinleşmesi, hem de ülkemizin sanayileşmesi politikalarının bölgemize yansıtılması konusunda çok değerli çalışmaları olduğunun farkındayız. Kamunun diğer birimlerine, bakanlıklara bu örnekleri ısrarla anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

“Ülkemizin savunmasında 24 saat hizmetindeyiz”

Savunma sanayiindeki başarıların diğer sektörlerde de hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Orhan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge olarak biz sadece savunma sanayii değil diğer sanayi alanlarında da yaptığımız kümelenme faaliyetleriyle savunma sanayiimizin diğer başlıklarında da her türlü hizmette sizlerin emrinde, ülkemizin savunmasında 24 saat hizmetindeyiz. Aynı zamanda bu hizmetin etkin ve yerel hale getirilmesi anlamında bölgemizde de Savunma Sanayii Başkanlığımızın bir irtibat ofisinin olması bizim için çok kıymetli. Sanayicilerimizin çok kolay erişebildiği ve Savunma Sanayii Başkanlığı ile buluşabildiği önemli bir ara yüz olduğunu düşünüyoruz. Bunun da çok etkin kullanıldığını görüyoruz. İrtibat ofisine ev sahipliği yapma konusunda bütün imkanlarımız emrinizde. Protokolün ülkemize, firmalarımıza, bölgemize, milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

“Daha etkin çalışma ortamı oluşturulacak”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, OSTİM’le yakın iş birliği içinde olduklarını, protokolle çalışmaların daha düzenli ve kolay bir şekle dönüşeceğini dile getirdi.

OSTİM’in sanayi bölgesi yapısının da ötesine geçtiğini kaydeden Başkan Demir, “Bir taraftan üniversite, teknopark ve sanayicilerimiz bu bağlamda çok daha etkin ve sinerji oluşturabilecek bir yapıya doğru gitmiş OSTİM. Burada firmaların tasarım, üretim ve entegrasyon kabiliyetlerini değerlendirmek, farkındalığı sağlamak hatta sürekli olarak vurgulamak istediğim; sanayi ekosisteminizin toptan belli bir yere belli bir seviyeye ulaşması çok disiplinli alanlara hizmet veren şirketlerimiz olması önemli. İrtibat ofisimizle beraber daha etkin bir çalışma ortamı oluşturulacak.” görüşünü aktardı.

“Bütün sektörlerde yerli üretim milli tasarım arzumuz”

İsmail Demir, teknolojik alt yapı ve yetkinliklerin sadece savunma alanında değil, sanayinin diğer sektörlerine de çok değerli katkılarda bulunabileceğinin altını çizdi.

Demir şunları söyledi: “Tabi ki diğer bütün sektörlerde yerli üretim, milli tasarımların olması arzumuz. Savunma sanayiine uygulanan modellerin analiz edilmesi, başarılı yönlerinin vurgulanması varsa eksiklerinin tartışılıp giderilmesi ve yeni modellerinin oluşturulması önem taşıyor.”

“Buradaki faaliyetlerimiz model olsun”

OSTİM’de irtibat ofisi açılmasını değerlendiren İsmail Demir, “Burada yapacağımız sıkı iş birliği ve yakın çalışma ortamıyla birlikte savunma sanayimizde projelerimizin sayısı ve çeşitliliği artacak. Bir dizi alt sistem ve alt ürünle ilgili çeşitli kabiliyetlerin farkındalığı sağlanarak yerlileştirme faaliyetlerimizde daha da derine inilip yerlilik oranlarımızın çok daha yukarılara taşınması sağlanmış olacak.

OSTİM gibi savunma sanayii ekosisteminde diğer firmaların, diğer Organize Sanayi Bölgelerinin de katkısını ihmal etmiş değiliz. Burada OSTİM’e bir pozitif ayrımcılık yaparken bütün sanayicilerimize de kapımızın, kalbimizin açık olduğunu Türkiye’nin bütün kabiliyetlerinin sahada kullanılması gerektiğini ve bu şekilde ivmelenmeye devam edeceğimizi belirtmek isterim. O açıdan buradaki faaliyetlerimiz bir model olsun diyorum. Başarı takdir edilmeli, diğer sektörlere ve bölgelere, kümelenmelere, illere de benzer modeli inşallah uygularız.

Bu girişimin öncülüğünü yapan, gayret gösteren başta OSTİM Başkanımız Orhan Aydın olmak üzere bütün OSTİM camiamız, savunma sanayiindeki bütün şirketlerimize, Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanlarımıza katkısı bulunmuş, bulunacak bütün paydaşlara teşekkürlerimi sunuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve beraberindeki heyet OSTİM’de savunma sanayiine üretim yapan işletmeleri de ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi aldı.

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close