Doğu'da seyir füzesi testi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Doğu’da seyir füzesi testi

Abone Ol 

Doğuda sular durulmuyor. Körfezde ve bölgedeki adalar üzerinde Çin ile egemenlik ihtilafları yaşayan Tayvan, bir dizi önemli füze testi gerçekleştirdi.

Chung-Shan Milli Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (National Chung-Shan Instute of Science and Technology / NCSIST), geçtiğimiz günlerde bir dizi füze testi gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu kapsamda, ülkenin en son geliştirdiği seyir füzesi olan Hsiung Feng III ve Yun Feng de denendi. Taipei’nin Çin stratejik derinliğinde konuşlu hedeflerin bertaraf edilmesi maksadıyla geliştirilen sistemin atışlı testi, ülkenin güney kesiminde konuşlu Pintung Askeri Üssü’nde icra edildi.

Olası bir savaş esnasında Çin coğrafyasının derinliklerinde yer alan hava üsleri, ikmal tesisleri, toplanma merkezleri ve füze bataryaları gibi kritik alt ve üst yapının imha edilmesi için tasarlanan Yun Feng, ramjet motora sahip.

C4Defence’da yer alan habere göre, bu sayede ses üstü hızlara erişebilen sistem, katı yakıtlı roket motordan müteşekkil booster ile fırlatıldıktan sonra yeterli sürate erişiyor ve ramjet prosesini başlatarak seyir fazına geçiyor. 6,1 metre uzunluğunda olan füzenin bin 500 km menzile erişebildiği ve 225 kg yarı zırh delici parça tesirli yüksek infilaklı harp başlığına sahip olduğu belirtiliyor.

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close