Savaş uçaklarına yeni X-Band AESA radar - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Savaş uçaklarına yeni X-Band AESA radar

Abone Ol 

İsveç merkezli savunma ve güvenlik şirketi Saab, savaş uçakları için yeni bir X-Band Aktif Elektronik Faz Dizinli (AESA) Radar sistemi geliştirdi.

Saab’dan edinilen bilgiye göre; PS-05/A radar ailesinin yeni bir üyesi olarak geliştirilen X-Band AESA Radar, ilk hava testlerini başarıyla tamamladı. Radar, denemeler esnasında nesnelerin takibini ve takip esnasında veri toplama işlevlerini başarıyla gerçekleştirdi.

X-Band AESA Radar’ın hava testleri esnasında, daha önce Mk4 radarı ile görev yapan bir JAS-39 Gripen D uçağı kullanıldı. Saab’a göre yeni AESA radar, Gripen C/D uçaklarının modernizasyonu için kullanılabilecek.

SavunmaSanayiST.com’un edindiği bilgiye göre Saab’ın yeni AESA radarında, daha düşük güç tüketimi ve gelişmiş ısı direnci sağlayan bir malzeme olan galyum nütrür (GaN) bulunuyor. GaN teknolojisi, daha fazla bant genişliği, daha fazla güvenilirlik, kullanılabilirlik ve verimlilik sağlamakta. Yeni X-band AESA radarının avantajları arasında; düşük radar kesit alanına (RKA) sahip hedeflere karşı daha iyi performans ve elektronik karşı önlem (ECM) sistemlerine karşı daha gelişmiş Elektronik Karşı-Karşı Önlem (ECCM) yeteneği bulunuyor.

Türkiye’de de ASELSAN firması; AKINCI SİHA, F-16 Fighting Falcon ve Milli Muharip Uçak (MMU) için GaN teknolojisine sahip AESA radar geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close