Bir İlk: ABD Hava Kuvvetlerine Ait U-2 Yapay Zekayla Uçtu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bir İlk: ABD Hava Kuvvetlerine Ait U-2 Yapay Zekayla Uçtu

Abone Ol 

Washigton Post’a konuşan ABD’li Savunma yetkililerine göre dün gerçekleştirilen testte ABD Hava Kuvvetlerine ait bir uçakta ilk kez yapay zeka kullanıldı.

ABD Hava Kuvvetleri, Salı günü gerçekleştirilen bir eğitim uçuşunda U-2 Dragon Lady casus uçağındaki sensör ve navigasyon sistemlerini kontrol etmek için yapay zeka algoritmasının ilk kez bir askeri uçakta kullanılmasına izin verdi.

Böylece askeri bir uçakta ilk kez yapay zeka kullanılmış oldu.
ABD’li yetkililere göre test sırasında U-2’da hiçbir silah takılı değildi.
ABD Hava Kuvvetleri Satın Almadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Will Roper: “Böyle bir şeyi ilk kez gerçekleştirdik.”

Daha önce Pentagon’un Savunma İnovasyon Kurulu’nun başkanı olan eski Google CEO’su Eric Schmidt: “Bildiğim kadarıyla muhtemelen ilk kez bir orduda yapay zekayı entegre eden bir askeri sistem gördük”
Uçuş testine katılan kişilere göre, yapay zekanın uçağın kontrolünü tamamen almasına izin verilmedi. Uçuş testinde U-2’yu yine bir pilot uçurdu fakat “Artuμ” adı verilen yapay zeka tabanlı sistem, uçuş sırasında U-2’nun sensör ve navigasyon sistemlerini yönetti. Bir nevi yardımcı pilot görevi gördü.

U-2 pilotu: “Yapay zekanın rolü çok kısıtlıydı ancak yapay zekaya sunulan görevler için iyi performans gösterdi.”
Toplamda 2.5 saat süren test California’da bulunan Beale Hava Üssü’nde gerçekleştirildi. ABD’li Yetkililer test hakkında detaylı bilgi sunmaktan imtina ederken yapay zekanın uçağın radar sensörlerini ve taktiksel navigasyonunu yönetmekle görevlendirildiğini belirttiler.
ABD Hava Kuvvetleri’nden Roper’a göre yapay zeka aynı zamanda uçağa yaklaşan füzeleri taramak üzere de eğitildi.

Roper’a göre ABD Hava Kuvvetleri, insan ve makinayı bir takım haline getirmek istiyor. Robotların kısıtlı teknik görevlerle sorumlu olduğu ancak insanların hayati kararlarda hala kontrolü elinde tuttuğu bir takım ve kombinasyon. Yapay zeka uçuş kontrolünden sorumluyken pilot ise hedef alma ve son kararlardan sorumlu olacak.

ABD Hava Muharebe Komutanlığı U-2 Federal Laboratuvarı tarafından geliştirilen yapay zeka sisteminin adı ARTUµ. Yapay zeka sistemi açık kaynaklarda kolaylık bulunabilecek bir yazılım algoritması olan µZero üzerine inşa edilmiş. İnşa edilen yapay zeka sistemi ardından uçağın bilgisayar sistemine entegre edilmiş.
µZero, DeepMind adlı yapay zeka araştırma şirketi tarafından geliştirilen bir algoritma. Satranç gibi akıl oyunlarında karşıdaki rakibi hızlıca yenmesi için tasarlanmış bir algoritma.

2011’e kadar Google’ın başındaki isim olan Schmidt’in açıklamaları ise dikkat çekici: “Yakın zamanda ordunun tamamen otonom silah sistemlerine destek vereceğini zannetmiyorum. Problem şu ki yapay zeka algoritmasının insan hayatının tehlikeye düştüğü senaryolarda nasıl bir performans göstereceğini kanıtlamak zor.”
“Bir insan hata yapar da sivilleri öldürürse buna trajedi diyebiliriz.

Eğer otonom bir sistem sivilleri öldürürse bu trajediden fazlası olacaktır. Hiçbir general, söylediklerini yapacağından emin olmadıkları bir sistemin yükümlülüğünü kabul etmez. Bu problem belki on yıllar sonra çözülür fakat hemen gelecek yıl çözülebilir diyemeyiz.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close