25mm Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi: STOP - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

25mm Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi: STOP

Abone Ol 

Uzaktan Kumandalı Silah Sistemleri(UKSS) alanında dünya markası olan ve halihazırda bu alandaki ürünleri ~20 farklı ülkede kullanılan ASELSAN’ın denizlerdeki ürünlerinden biri STOP.

Daha önce M5 olarak da incelediğimiz 12.7mm UKSS STAMP’dan sonra ASELSAN, 25mm UKSS çalışmalarına başladı.

İsmini Stabilize Top kelimesinden alan STOP,  25 mm KBA veya M242 topu ile donatılıyor. STAMP gibi asimetrik su üstü hedeflere taarruz için geliştirilen STOP, aynı zamanda belli ölçüde hava hedeflerine de angaje olabiliyor.

Kulenin her iki yanında bulanan cephane kutularından beslenen STOP, dakikada 200 mermi atabiliyor. Sistem, -15 ile 60 derece arasında değişen yükselme açılarına ve 360 derce yanca dönebilme kabiliyetine sahip.

Kendine özgü görev bilgisayarı olan STOP, TÜBİTAK tarafından geliştirilen gerçek zamanlı işletim sistemini kullanıyor. Adını da aldığı Stabilize kavramının özelliklerini yüksek seviyede gösteren sistem, hedefi yön ve sürat verilerine göre otomatik takip edebiliyor.

STOP, yine ASELSAN ürünü olan HERKÜL-4D iki eksenli servo denetleçlere sahip.

(MRTP-24U/SOC SAT Botu)

Sistem hedef belirlemek için temel olarak gelişmiş gündüz ve gece elektro optik kameralarını kullanıyor. Gemi radarıyla da entegre çalışabilen STOP, kendi elektro optik sensörünü kullanmadan da gemi radarının bilgilerini sağladığı hedeflere otomatik angaje olabiliyor.

Ayrıca gündüz ve gece elektro optik  kameraları, entegre olduğu deniz platformunun keşif, gözlem ve durumsal farkındalık kabiliyetlerini de önemli ölçüde artırıyor.

STOP, istenirse savaş harekat merkezinden veya köprü üstüne kurulan konsollar ile kontrol edilebiliyor. Yine isteğe göre düşük orta veya yüksek atış hızlarında atışlar yapılabiliyor.

ASELSAN, STOP’un gelişmiş versiyonunu da üretti. Bu kapsamda ürünün elektro optik sistemi yenilendi, stabilizasyonu daha da arrtrıldı, gelişmiş ekran arayüzü eklendi, mühimmat kapasitesi arttırıldı.

Geliştirilmiş STOP, halihazırda Deniz Kuvvetlerine yeni teslim edilen MRTP-24U/SOC SAT botlarında kullanılıyor. Ayrıca ASELSAN, geliştirilmiş STOP için 5 farklı ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close