Altay Çöllere Düştü - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Altay Çöllere Düştü

Abone Ol 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin milli tankı Altay’ın çöllerde ilerlerken görüntülendi.

 Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Tank 2000 projesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern tank ihtiyacını gidermek için istemişti. Yapılan ihalede Amerikan M1, Alman Leopard 2, Ukraynalı T-84 Yatağan ve Fransız Leclerc tankları yarışmıştı. Nihayetinde projeyi Leopard 2 kazansa bile bazı konularda Almanlarla anlaşılamayanca proje iptal olmuştu.

Nihayetinde Savunma Sanayi Başkanlığı 2008 senesinde Otokar ana yükleniciliği Koreli Rotem firması teknik desteği ile bir çok savunma sanayi şirketini de yanlarına alıp Türkiye’nin milli tankı Altay’ı tasarlamaya başladılar. 2016 senesine gelindiğinde ortaya çıkan prototip Altay her kesimde hayranlık oluşturmuştu.

3.5 nesil olarak tanımlanan Altay, dünyanın en yüksek deliş değerlerine ulaşan Rheinmetall 120mm L/55 tabanlı Mke L-55 topu, yine dünyanın en iyi motor ve aktarım sistemlerinden olan Mtu 1500 Hp ve Renk şanzımanı ve tankı 70 tona yaklaştıran yüksek mukavemete sahip Bor Karbür zırhı ile dünyanın en iyi tanklarından biri olma hüviyetindedir.

2018 senesinde Bmc ile seri üretim sözleşmesi imzalanan Altay tankının üretilmesi için altyapı çalışmaları ve motor sorunu süredursun, Altay’ın  birden çöller de ortaya çıkması çeşitli söylentilere sebep oldu. Daha önce çöl testleri yapılmış olan Altay’ın son çıkan fotoğrafında muhtemelen Katar veya Umman ordusunun testlerinden geçtiğine iddialar mevcuttur. Bilindiği gibi Katar Ordusu Bmc’deki Altay Ortaklığından dolayı Altay’a sahip olacağı düşünülürken Umman Ordusu’da Altay tankına ilgi duyuyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close