Almanya-Maas Ambargoya devam dedi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Almanya-Maas Ambargoya devam dedi

Abone Ol 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunu onaylayan bir açıklama yaptı.

Osmanlılara dayanan bir silah ticareti ilişkisine sahip olan Almanya ve Türkiye 2010 öncesi oldukça geniş bir silah ticaret hacmine sahiptir. Halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılmakta olan Leopard 1-2a4 tankları, Type 209 ve Type 214 serisi denizaltılar, Meko serisi fırkateynler ve G-3/Hk-33 piyade tüfekleri Almanlarla yapılmış işbirliklerinden sadece bazılarıdır.

Ancak Türkiye ile Almanya arasında son zamanlarda özellikle Altay projesi güç gurubu ve alt sistemler bazında sorunlar yaşanıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bu konu hakkında General Anzeiger gazetesine bazı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına rağmen Türkiye’ye silah satışlarını neden tamamen durdurmuyor?” sorulan Heiko Mass, Türkiyeye silah satışının söz konusu olmadığı söyledi.

Türkiye ile olan silah ihracat hacimlerinin azaldığını söyleyen Alman bakan, sadece Türk Deniz Kuvvetlerine sistem tedariki yapıldığından bahsetti. Almanya’nın sadece Deniz Silah Sistemleri ihracatı yapmasının sebebinin, Türkiye’nin donanmasını Ypg ve Pkk’ya karşı aktif olarak kullanmamasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Bir Nato müttefiği olan Türkiye’nin Suriye ve Libya’da yaptıklarını sert bir dille defalarca eleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu sebepten dolayı Türkiye’ye yapılan silah ihracatının kısıtlandığını , bu hamlenin Türkiye’ye karşı yapılmış ağır bir yaptırım olduğunu kaydetti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre yabancı güçlerin Libya’ya silah göndermesine göz yummayacaklarını söyleyen Maas, “Almanya, Fransa ve İtalya olarak ilk aşamada Libya’ya üçüncü ülkelerin talimatıyla silah gönderen şirketlere, AB yaptırımları uygulanması konusunda mutabakata vardık. Bunun sonuç vermemesi halinde, silah ambargosunu ihlal eden devletlere karşı da yaptırım uygulamaya hazır olmak zorundayız” dedi

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close