ABD Donanması'ndan İran'a Füzelerle Dolu Denizaltıyla Mesaj - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması’ndan İran’a Füzelerle Dolu Denizaltıyla Mesaj

Abone Ol 

ABD Donanması, muazzam saldırı yetenekleri ve muhtemelen özel harekat birlikleri ile donatılmış olan güdümlü füze denizaltısı ile İran’a mesaj veriyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevriliştir.

ABD’ye ait Ohio sınıfı güdümlü füze denizaltısı USS Georgia, Pazartesi günü itibari ile Basra Körfezi’ne girdi. Böylece ABD Donanması sekiz yıldır ilk kez, Basra Körfezi’nde güdümlü bir füze denizaltısının varlığını da duyurmuş oldu. Yapılan açıklamada; denizaltı ile ilgili resimlere yer verildi ve denizaltının saldırı yetenekleri vurgulandı.

AB Donanması’na ait Ohio Sınıfı denizaltı USS Georgia; Pazartesi günü Hürmüz Boğazı boyunca İran Körfezi’nde ilerlemişti. ABD Donanması ise alışılmadık bir şekilde, denizaltının orada olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için bir adım atmış ve denizaltı ile ilgili resimlere ve denizaltının saldırı yetenekleri vurgulayan bir açıklama yapmıştı.

USS Georgia gibi füze denizaltıları, benzerlerinden daha geleneksel savaş gücüne sahip. Bu denizaltılar, düşman topraklarının derinliklerine uzun menzilli saldırılar için kullanılan 154 Tomahawk seyir füzeleri (TLAM) taşıyor. Ayrıca bu denizaltılar, her birinde yedi TLAM bulunan 22 füzeye sahip. Her füzenin yaklaşık 1000 mil menzili var ve bu da, bu denizaltılarına oldukça önemli bir savaş yarıçapı imkanı veriyor. USS Georgia’ya eşlik eden kruvazörler de büyük saldırı gücüne sahip.

Bu füze denizaltıları, gelişmiş SEAL Dağıtım Sistemi ve kuru güverte barınağı gibi eklemelerle birlikte, 66 kişilik özel harekat birliğinin taşınmasını destekleyecek şekilde yapılandırılabiliyor. ABD Deniz Kuvvetleri’nin, USS Georgia’nın Basra Körfezi yakınlarındaki faaliyetlerinden yayınladığı fotoğraflarda, böyle bir eklentinin denizaltı direğinin arkasına monte edildiği görülüyor.

Bir ABD Donanma yetkilisi Fox News’a verdiği demeçte; USS Georgia’nın Basra Körfezi’ne konuşlandırılmasının herhangi bir olaya doğrudan bir yanıt olmadığını, İran İslam Devrim Muhafızları eski başkanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin yıldönümünden bağımsız olarak “uzun süredir planlandığını” söyledi.

Süleymani’nin Ocak ayı başlarında ABD’nin insansız hava aracı saldırısı ile ölmesine İran, Irak’taki ABD ve koalisyon güçlerine karşı füze saldırısı başlatarak karşılık vermişti. Olay bir bakıma ABD ve İran’ı silahlı çatışmalara sürüklemişti.

Ortadoğu’daki askeri operasyonları denetleyen ABD Merkez Komutanlığı, bu ayın başlarında İran’a, Basra Körfezi üzerinde uçan iki adet B-52H Stratofortress bombardıman uçağı ile bir mesaj verdi.

O dönemde CENTCOM komutanı Gen. Frank McKenzie bir açıklamada bulunarak; “Potansiyel düşmanlara karşı dünyadaki hiçbir ulusun ABD kadar hazır olmadığını ve herhangi bir saldırı karşısında daha fazla savaş gücünü hızla devreye alabileceklerini herkesin anlaması gerektiğini” söyledi.

ABD Donanması Pazartesi günü yaptığı açıklamada ise; “USS Georgia’nın bölgedeki varlığının, ABD’nin bölgesel ortaklarının deniz güvenliğine bağlılığını ve herhangi bir tehdide karşı her an hazır olduklarını gösterdiğini” söyledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close