VAMPIRE, Ukrayna kamyonetlerini hava savunma sistemlerine dönüştürecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

VAMPIRE, Ukrayna kamyonetlerini hava savunma sistemlerine dönüştürecek

Abone Ol 

 ABD, Ukrayna’ya kamyonete takılabilecek bir anti insansız hava aracı sistemi sağlıyor.

L3Harris tarafından geliştirilen ​​füze sistemi olan VAMPIRE, Pentagon tarafından çarşamba günü açıklanan 2,98 milyar dolarlık yardım paketinin bir parçası.

Bavul benzeri bir kutuda taşınabilen VAMPIRE, sıradan bir sivil kamyona iki kişi tarafından iki saat içinde monte edilebilir ve sadece bir operatör gerektirir.

Üretici, modüler sistemin çeşitli silahlar ve sensörlerle yapılandırılabildiğini ve kendi kendine yeterli bir güç kaynağına sahip olduğunu belirtti.

Dört namlulu roketatar, insansız hava araçları da dahil olmak üzere kara ve hava hedeflerini vurmak için BAE Systems Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) ve diğer lazer güdümlü mühimmatları kullanıyor.

APKWS, döner kanatlı hava hedeflerini beş kilometreye ve sabit kanatlı uçakları 12 kilometreye kadar vurabilir. Pentagon yardım paketi, lazer güdümlü roket sistemlerini de içeriyor.

Sistemin güdümlü mühimmatı, Ukrayna kuvvetlerinin Rus hava kaynaklı tehditlerine daha hızlı müdahale etmesini sağlayacak sistem ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Business Insider, L3Harris’in sözcüsü Paul Swiergosz’a atıfta bulunarak, şirketin önümüzdeki günlerde Pentagon’dan sistem için Kiev’e gönderilecek miktarı netleştirecek resmi bir sipariş beklediğini yazdı. Sistemleri Ukrayna’ya teslim etmek için şirketin dokuz aya ihtiyacı olacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close