ABD’nin dev İHA’sı, hipersonik füze programı için kullanılacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’nin dev İHA’sı, hipersonik füze programı için kullanılacak

Abone Ol 

 ABD’li silah üreticisi Northrop Grumman bu hafta, RQ-4 RangeHawk’ın SkyRange programında hipersonik füze uçuş testlerini gerçekleştirmede görev almak üzere Grand Forks, North Dakota yakınlarındaki Grand Sky tesisinde konuşlandırıldığını duyurdu.

SkyRange, Savunma Bakanlığı’nın Test Kaynak Yönetim Merkezi’nin (TRMC, Test Resource Management Center) insansız yüksek irtifada görev yapabilen, uzun süre havada kalabilen uçuş test sistemidir.

SkyRange test platformu olarak kullanabilmek için Block 20 ve 30 RQ-4B Global Hawk uçakları, RangeHawks olarak yeniden yapılandırılmak üzere TRMC’ye transfer ediliyor. Bu yapılandırma, hipersonik araçların ve mühimmatların uçuş testlerinin yapılabilmesi yeteneğini katacak. RangeHawks, uçuş testleri sırasında aracı izlemek için telemetri ve yüksek irtifa, uzun görev süresi ve esneklik sağlayacak.

Önceki testler gemi tabanlı sensörlere dayanırken, RangeHawks bu tür görevleri daha az varlıkla gerçekleştirerek maliyeti ve karmaşıklığı azaltabiliyor. RangeHawks, hipersonik sistemleri test etmek için alternatif bir veri toplamak için sensörlerle donatılmıştır ve daha önce de Pasifik’te çeşitli hipersonik test etkinliklerine katıldı.

TRMC müdür vekili ve baş yardımcısı George Rumford, “SkyRange, Savunma Bakanlığının hipersonik sistemleri test etme hızımızı hızlandırmasını sağlayacak” dedi.

Northrop Grumman ayrıca, Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde NASA ile ortaklaşa RQ-4A RangeHawk prototip filosunun operasyonlarını ve sürdürülmesini yönetiyor ve gelecekteki RQ-4B RangeHawk filosu için yeni yükleri entegre ediyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close