Ukrayna Bayraktar TB2'nin gövde, elektronik ve yazılımını üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Bayraktar TB2’nin gövde, elektronik ve yazılımını üretecek

Abone Ol 

 Baykar, Ukrayna’da sadece Bayraktar TB2 saldırı uçağı üretimi için bir tesis değil, aynı zamanda bir araştırma merkezi ve gelişmiş bir üretim merkezi kurmayı planlıyor. Genel Müdür Haluk Bayraktar, Taras Chmut’a Türk firması Baykar’ın Ukrayna’daki yatırımlarını anlattı.

“Ukrayna’yı stratejik ortağımız olarak görüyoruz. Ukrayna ile uzun vadeli projelerimiz var ve aslında birçok projemiz vardı. Baykar, Ukrayna’da bir fabrika, bir araştırma merkezi ve tüm sistemleri üretmek istediğimiz gelişmiş bir üretim merkezi kurmaya başladı.”

“Sadece gövde değil, aynı zamanda elektronik, yazılım Türkiye’de yaptığımız her şey. Böyle bir vizyonumuz vardı. Bu kapsamda şu anda yatırım planlarımız ilerliyor. Bu anlaşmalar için projelendirme aşamasındayız. Biz de yakında gerçek yatırımlara başlamak istiyoruz.”

“Zaten Ukrayna’da bir şirket  olarak yapılanmamız var. Ukrayna’yı desteklemek için çalışan bir mühendis ekibimiz var. Ama şimdi Ukrayna’yı bir üretim üssü yapmak istiyoruz. Bu bizim ideallerimizden biridir” dedi.

Baykar’ın genel müdürü, Türkiye dışında başka hiçbir ülkenin saldırı İHA’ları alanında Ukrayna ile işbirliği yapmayı kabul etmediğini de vurguladı. Sadece Türkiye bu teknoloji üzerinde ortak çalışmayı kabul etti.

Geçen ay, Ukrayna Bakanlar Kurulu Verkhovna Rada’ya Ukrayna’da Baykar firmasının insansız hava araçlarının üretimi ve bakımı için bir fabrika inşa etmesine izin verecek bir yasa taslağı gönderdi.

Bu taslak; Ukrayna ve Türkiye arasında yüksek teknolojiler, havacılık ve uzay endüstrisi alanında işbirliği anlaşmasının onaylanmasıyla ilgili.

Ukrayna Başbakanı, “Diğer şeylerin yanı sıra, bu, Ukrayna’da ünlü Bayraktar İHA’larının üretimi ve bakımı için bir fabrika inşa etmeyi mümkün kılacaktır.” Dedi.

Ukrayna ve Türkiye hükümetleri arasındaki anlaşma, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ile Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Şubat 2022’nin başlarında imzalanmıştı.

Bu anlaşma, Bayraktar İHA’nın geliştirilmesi, üretimi ve işletilmesinde Ukrayna-Türkiye işbirliğini teşvik ediyor. Ayrıca anlaşmanın Ukraynalı uzmanların insansız hava araçları üzerinde çalışma sürecine katılımını sağladığını da belirtiyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close