Bayraktar TB2 korkusu Rusya'yı Raptor teknelerini modernize etmeye zorladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bayraktar TB2 korkusu Rusya’yı Raptor teknelerini modernize etmeye zorladı

Abone Ol 

 Rusya, Raptor yüksek hızlı devriye botlarını Ukrayna’daki savaştan alınan derslere dayanarak modernize edecek. Açıklama üretici Pella Tersanesi tarafından geldi.

 Rus devriye botlarının en büyük rakibinin bilinen eski bir düşman olduğu ortaya çıktı, Türk yapımı Bayraktar TB2. Bir yıl önceki tarih tekerrür ediyor. Rusya, Libya’daki iç çatışmada Bayraktar TB2 ile baş edemediği için mobil hava savunma sistemi Pantsir-S1’i modernize etmeye karar vermişti.

Bir Rus tersane kaynağı, Project 03160 Raptor’un modernizasyonunun şimdiden başladığını söylüyor. Ayrıntıları açılanmayan yeni silahlanmayı ve savunma sisteminin daha etkili bir sistemle tamamen değiştirilmesi planlanıyor. Bütün bunların devriye botlarının muharebe kabiliyetini geliştirmesi amaçlanıyor.

Mayıs ayının başında, bir Bayraktar TB2, ünlü Yılan Adası yakınlarında iki Raptor teknesini imha etti. Daha sonra, Temmuz ayının sonunda, Bayraktar TB2’nin aslında Raptor teknelerini ikiye böldüğüne dair ilk fotoğraflı kanıt geldi.

Devriye botlarını modernize etmekle görevlendirilen Rus mühendislerin, MAM-L soruna bir çözüm bulması gerekecek. Bayraktar TB2’nin kullandığı mühimmat, bu tür bir tekneye bu kadar hasar veriyor.

Yaklaşık 22 kilo ağırlığındaki MAM-L mühimmatının 23 tonluk Raptor sınıfı tekneye verdiği hasar sosyal medyada da tartışma konusu oldu. Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatı, yarı aktif lazer arayıcıya, maksimum 15 kilometre menzile ve 1 metre uzunluğa sahip.

2015 yılından bu yana, yüksek patlayıcı etkiye sahip bir zırh delici savaş başlığı veya termobarik bir savaş başlığı ile donatılabilen MAM-L mühimmatı kullanılmaktadır. Şimdiye kadar binlerce MAM-L’nin üretildiği biliniyor ve şu anda 10’dan fazla ülke tarafından kullanılıyor.

Çok hafif olması nedeniyle düşük faydalı yüke sahip hava platformları tarafından rahatlıkla kullanılabilen MAM-L mühimmatı, L-UMTAS tanksavar füzesi üzerinde geliştirildi. Tanksavar mühimmatına dayalı olarak geliştirilen MAM-L, bu nedenle ağır zırhlı hedefleri bile delebiliyor. Öte yandan Roketsan’ın geliştirdiği bir diğer mühimmat olan MAM-T, Mark-81 Utility Grenade’e benzer hasar verebiliyor.

Raptor; denizlerin, boğazların ve haliçlerin kıyı bölgelerinde devriye gezmek, askerleri transfer etmek ve karaya çıkarmak için tasarlanmış yüksek hızlı teknedir. Rus Donanması’nın 17 Raptor teknesi var.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close