Almanya, diplomatik gerilimler nedeniyle Mali'deki askeri görevi askıya aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Almanya, diplomatik gerilimler nedeniyle Mali’deki askeri görevi askıya aldı

Abone Ol 

Almanya’nın Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) kapsamında Mali’deki Alman askerlerinin görevini şimdilik askıya aldığı duyuruldu.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Arne Collatz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Savunma Bakanı Chrisitne Lambrecht’in dün Malili mevkidaşı Sadio Camara ile görüştüğünü ve üzerinde bugüne kadar anlaşma sağlanamayan uçuş yasağı gibi şartların uygulanmayacağının güvencesini aldığını aktardı.

Collatz, güvence vermesine rağmen Mali hükûmetinin bugün planlanan bir uçuşa izin vermediğini aktararak, bu uçuş ile bölgedeki personelin değiştirilmesinin öngörüldüğünü, plan gerçekleşmeyince 150 personelin Mali’ye gidemediğini kaydetti.

Sözcü Collatz, Bakan Lambrecht’in Federal Meclis Savunma Komisyonunu bilgilendirdiğini, Mali’deki operasyonların şimdilik askıya alındığını ifade etti.

“Eylemleri ile sözleri farklı dilde”

Ayrıca Collatz, Lambrecht’in, mevkidaşı Camara için “Eylemleri ile sözleri farklı dilde konuşuyor” ifadesini kullandığını aktardı.

Toplantıya katılan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit de prensip olarak Almanya’nın uluslararası barış misyonuna katılmaya hazır olduğunu ancak bunun oradaki hükûmet tarafından desteklenmesi gerektiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrea Sasse de bu konunun Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında ele alınacağını, Mali’deki Rus etkisini endişeyle karşıladıklarını söyledi.

Sasse, bu konuları bir süre önce Mali yönetimiyle görüştüklerini dile getirdi.​​​​​​​

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close