M5 uyarmıştı... Türk gemisine korsan saldırısı: Ölü ve yaralılar var! - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

M5 uyarmıştı… Türk gemisine korsan saldırısı: Ölü ve yaralılar var!

Abone Ol 

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında Türk mürettebatın yönettiği Liberya bayraklı gemi silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı.

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı.

Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi. İlk belirlemelere göre, Boden isimli Türk şirketine ait geminin mürettebatından 15 kişinin zorla götürüldüğü öğrenildi.

4. Kaptan, radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirdi. 2. mühendisin ise öldürüldüğünü açıkladı.

Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği de ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Son olarak gemide görevli personellerin isimlerine ilişkin bilgiler paylaşıldı. Gemide yer alan personelin isimleri şu şekilde:

Kpt Mustafa Kaya, 2.Kpt Melih Çetin, 3.kpt Doğancan cengil. 4.kpt Furkan Yaren, B.müh Süha Tatlıgül, 2.müh Farman Ismayılov, 3.müh Yasin Alper Şeker, E.zbt Gökhan Buran, Reis Vedat Aksan, Gemici Erdi Erman, Gemici Halil gülçür, Gemici Ünsal Dilsiz, Gemici Adil Alkan, Gemici İlyas Baş, Fiter Mesut Meral, Yağcı Bahadır Yeşilalan, Yağcı Gökhan Lale, Aşçı Mustafa Benklioğlu, Gv stj Hamza Orhan

M5 UYARMIŞTI!

M5 Ocak sayımızda; Türk denizcilik şirketleri ve Türk denizcilerini uyarma amacıyla IMB’nin (International Maritime Bureau) küresel korsanlık raporuna yer verdik.

Raporda korsan saldırılarında küresel çapta %40 artış gözlemlendiği , özellikle de Gine Körfezi’nin en tehlikeli bölge olduğu önemle vurgulanıyor.

Gine Körfezi’nde Türk Gemisi’ne yönelik gerçekleşen ve fidye amaçlı 15 denizcinin kaçırılmasını da içeren son korsan saldırısı ise, raporun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

 Gine dışında, dünya denizlerindeki tüm riskli bölgeler ve tüm uyarılarla birlikte geçmiş korsan saldırılarını da içeren Küresel Korsanlık dosyamızı okumak için:

M5 Dergisi Sayı 354 PDF – Ocak 2021

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close