The Economist: "Türkiye kendi ağırlık merkezine sahip ve Avrupa'dan etkilenmiyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

The Economist: “Türkiye kendi ağırlık merkezine sahip ve Avrupa’dan etkilenmiyor”

Abone Ol 

Londra Merkezli dergi The Economist’te “Türkiye’nin yeni agresif dış politikası: Batı için garip bir müttefike dönüştü” başlıklı bir analiz yayınlandı.

Ankara’nın Avrupa’dan bağımsız hareket ettiğini yazan dergi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna krizinde iyi iş çıkardığını yazdı.

Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik konumu da analizde değerlendirildi.

TÜRKİYE KENDİ AĞIRLIK MERKEZİNE SAHİP

Ankara’nın bazı kesimlerce Batı’yı terk etmekle suçlandığı belirtilerek, “Türk yetkililer ise terk edilenin kendileri olduğunu söylüyor.” denildi. Türkiye’nin, kendisini Avrupa’nın çeperinde ve tek bir etki bölgesinin parçası olarak konumlandırmadığı, kendi ağırlık merkezine sahip olduğu belirtildi.

“TÜRKİYE’Yİ KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZLAR”

“NATO, Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz.” ifadesi kullanılan analizde, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan ulusal güvenlik konusunda daha da uzlaşmaz oldu. Suriye’ye operasyona ilişkin, kasım ayında ‘Kimseden izin alacak değiliz’ demişti.” tespitlerine yer verildi.

SİHA BAŞARISINA VURGU

Diğer taraftan Türkiye’nin son 10 yılda Afrika ve Orta Asya’da atılımlar yaptığı, Türk dizilerinin popülaritesini artırdığı ve Türk Hava Yolları’nın başarısının yanı sıra Türk SİHA’larını almak için birçok ülkenin sıraya girdiği vurgulandı.

ERDOĞAN İYİ BİR İŞ ÇIKARDI

Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olarak Ankara’nın öne çıktığı anımsatılırken, “Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik deniz ablukasını hafifletmesi, deniz yoluyla tahıl ihracatının yeniden başlaması ve esir takası müzakereleri için iyi bir iş çıkardı.” denildi.

Aynı analizde, “Türkiye, NATO için önemli. Türk askerleri; Afganistan, Baltık, Bosna, Kosova ve Makedonya’da misyonlara katıldı. Ancak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımını engellemekle tehdit ediyorlar.” ifadeleri aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Helsinki ve Stockholm yönetimlerini, askeri ittifaka üyelik süreçlerini tamamlamak için  teröristlerin iadesine zorladığının altı çizildi.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close