Tayvan: "Hava sahamızın ihlalini "ilk saldırı" olarak kabul edeceğiz" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tayvan: “Hava sahamızın ihlalini “ilk saldırı” olarak kabul edeceğiz”

Abone Ol 

Tayvan, adanın hava sahasına yapılacak herhangi bir Çin ihlalini “ilk saldırı” olarak kabul edeceğini duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, Taipei’deki milletvekillerine, bakanlığın Çin savaş uçakları ve insansız hava araçları tarafından yapılan son zamanlarda yapılan daha yakın uçuşlardan sonra bu tür saldırıları daha ciddiye aldığını söyledi.

Chiu Kuo-cheng; “Geçmişte defalarca ilk saldıranın biz olmayacağını söyledik. Ancak şimdi tanım açıkça değişti, Çünkü Çin insansız hava araçları ile tahriklerini artırıyor. Bu yüzden bu kararımızı gözden geçirdik ve uçakların veya gemilerin herhangi bir ihlalini ilk saldırı olarak kabul edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tayvan, özellikle Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında adaya yaptığı ziyaretten bu yana Çin’in eylemleri ile aşındırdığı tampon bölgeyi yeniden kabullendirmeye çalışıyor.

O zamandan beri, günde ortalama 10 Çin askeri uçağı, Tayvan Boğazı’nı bölen medyan hat boyunca veya adanın daha büyük hava savunma tanımlama bölgesinin güneybatı köşesinde uçuşlar gerçekleştiriyor.

Şimdiye kadar, Çin askeri uçakları ve savaş gemileri, Tayvan’ın karasularını ve hava sahasını tanımladığı 12 deniz mili (22 kilometre) alanın dışında kaldı.

Reuters da Tayvanlı bir yetkiliye atıfta bulunarak, Çin kuvvetlerinin 12 deniz mili hattını geçmesi durumunda Tayvan’ın askeri olarak tepki vereceğini bildirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close