Spiegel: "Baltık ülkeleri ve Polonya, Ukrayna'ya asker gönderme koşullarını belirledi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Spiegel: “Baltık ülkeleri ve Polonya, Ukrayna’ya asker gönderme koşullarını belirledi”

Abone Ol 

Alman Der Spiegel dergisine göre; Baltık ülkeleri ve Polonya, askeri birliklerini Ukrayna’ya göndermeye dair planlar üzerinde çalışıyor.

Alman Der Spiegel dergisine göre bu durum, Rusya’nın Batı’dan yeterli desteği alamaması nedeniyle cephe hattında önemli başarılar elde etmesi halinde gerçekleşebilir.

Spiegel, geçen hafta Estonya’nın başkentinde düzenlenen bir konferansta, adı açıklanmayan Baltık ülkelerinden üst düzey yetkililerin bu planı hayata geçirmek için görüşmeler yaptığını yazdı.

Der Spiegel’in iddiasına göre Polonya ve Baltık ülkelerinin temsilcileri görüşmeler sırasında Almanya’yı da uyardı:

İddiaya göre, eğer Rus ordusu Ukrayna’nın doğusunda stratejik bir ilerleme kaydederse, Baltık ülkeleri Rus birliklerinin sınırlarına konuşlanmasını beklemeyecekler ve Ukrayna’ya kendileri asker gönderecekler.

Bunun NATO’nun savaşa taraf olması anlamına geleceğini” yazan dergi, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden’ın tam da bundan çekindiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da geçtiğimiz haftalarda, Ukrayna’ya Batılı askerlerin gönderilmesi ihtimalini “göz ardı edemeyiz” açıklamasında bulunmuştu. Yapılan konferansta, Macron’un daha sonra yankı uyandıran bu sözlerinin de dikkatle değerlendirildii belirtildi.

Benzer bir şekilde Çekya Cumhurbaşkanı Petr Pavel de Avrupa’nın Ukrayna’yı destekleme kabiliyetini sınırlamaması gerektiğini açıklamış ve Ukrayna’da yabancı askerlerin olası varlığı da dahil olmak üzere yardım biçimlerinin genişletilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close