Rapor: "İsveç, Ukrayna'ya gönderdiği silahlarla Rus topraklarının vurulmasına izin verdi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “İsveç, Ukrayna’ya gönderdiği silahlarla Rus topraklarının vurulmasına izin verdi”

Abone Ol 

İsveç Savunma Bakanlığı tarafından ayrıntıları verilen bir rapora göre İsveç, Ukrayna’ya gönderdiği silahların Rusya topraklarına yönelik saldırılarda kullanılmasına izin verdi.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson Hallandsposten, İsveç Savunma Bakanlığı kaynaklarına ve bakanlık raporlarına dair verdiği bir mülakatta, İsveç tarafından Ukrayna’ya gönderilen silahların Rusya topraklarına yönelik saldırılar da kullanmasına izin verdiklerini açıkladı.

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson Hallandsposten yaptığı açıklamada; “Ukrayna, Rusya tarafından kışkırtılmamış ve yasadışı saldırgan bir savaşın hedefidir. Uluslararası hukuka göre Ukrayna, savaş yasaları ve teamüllerine uygun olduğu takdirde, düşman topraklarına yönelik askeri eylemler yoluyla kendini savunma hakkına sahiptir. İsveç uluslararası hukuku ve Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkını desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, 25 Mayıs’ta yaptığı bir açıklamada; Rusya’daki silah tesislerinin imha edilmesi için Batı silahlarının kullanılmasına yönelik yasağın kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Diğer yandan, geçtiğimiz günlerde de bir grup ABD Kongre üyesi, Ukrayna’nın Rus topraklarına yönelik saldırılarda Amerikan silahlarını kullanmasına izin verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kongre üyeleri ABD Başkanı Joe Biden’a yazdığı mektupta, “Biden yönetiminin Ukrayna askeri liderliğine, Rusya’nın egemen topraklarına yönelik kışkırtılmamış saldırısına karşılık vermek için gerekli tüm operasyonları yürütme kabiliyetini sağlaması gerekmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Daha önce de Fransız parlamenter tarafından böyle bir talepte bulunulmuş ve Fransa’nın gönderdiği silahlarla Rusya topraklarına yönelik saldırılar üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunulmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close