Bild: "NATO, Ukrayna'yı korumak için Rus füzelerini düşereceği bir plan üzerinde çalışıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bild: “NATO, Ukrayna’yı korumak için Rus füzelerini düşereceği bir plan üzerinde çalışıyor”

Abone Ol 

NATO, Ukrayna toprakları üzerindeki Rus füzelerini düşürerek Ukrayna semalarını korumayı amaçlayan bir plan üzerinde çalışıyor.

Bild Gazetesi’nin haberine göre NATO; Estonya, İngiltere, Polonya, Kanada, Litvanya ve Fransa’nın destek vereceği bir girişim kapsamında Ukrayna toprakları üzerindeki Rus füzelerini düşürecek bir plan üzerinde çalışıyor.

Bild Gazetesi’ne göre ayrıca; aralarında İngiltere, Kanada ve Estonya’nın da bulunduğu bazı NATO ülkeleri, taahhütlerini daha da ileri götürerek, Ukrayna sınırlarına sadece silah ve mühimmat değil, şu anda geliştirilmekte olan “gelişmiş lojistik” stratejisinin bir parçası olarak doğrudan cephe hatlarına silah ve mühimmat sevk etmeyi düşünüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Genelkurmay Başkanlığı’nda düzenlenen bir toplantıda, İsrail’i savunmak için kullanılanlara benzer koruyucu önlemlerin Ukrayna’yı savunmak için de kullanılabileceğine işaret etti.

Zelensky bu tür savunma eylemlerinin NATO tüzüğünün 5. Maddesine başvurmayı gerektirmeyeceğini, sadece siyasi irade gerektireceğini vurgulamıştı.

Bild gazetesinde yer alan bilgilere göre; Polonya’nın hava savunma sistemlerinin sınıra yakın Ukrayna toprakları üzerindeki Rus füzelerini engellemek için kullanılmasının teknik ve hukuki fizibilitesi de gözden geçiriliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close