Rusya, tatbikatlar kapsamında kıtalararası Yars füzelerini Sibirya'ya konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, tatbikatlar kapsamında kıtalararası Yars füzelerini Sibirya’ya konuşlandırdı

Abone Ol 

Rusya, devam etmekte olan stratejik askeri tatbikat programı çerçevesinde nükleer füze tatbikatlarını genişletiyor.

Rusya, devam etmekte olan stratejik askeri tatbikat programı çerçevesinde Yars kıtalararası balistik füzelerinin hangarlardan çıkarıldığı görüntüler yayınladı.

Daily Mail’de yer alan bilgilere göre; Rusya’nın tatbikatlar kapsamında Yars kıtalararası balistik füzeleri Sibirya’daki Irkutsk bölgesindeki ormanlık alanlara potansiyel savaş kullanımı için konuşlandırdığı belirtildi.

Yars füzeleri, her biri 100 kilotondan fazla güce sahip, bağımsız olarak hedeflenebilir altı nükleer başlık taşımaktadır.

25 Mach hızına sahip olan füzeler 7,500 mile kadar menzile sahip olup Avrupa ve ABD’yi vurma kapasitesine sahiptir. Yars ICBM’leri şu anda Rus stratejik nükleer gücünün yer tabanlı bileşeninin ana unsurunu oluşturuyor.

Bu da bir Yars saldırısının altı farklı hedefi vurabileceği ve her bir patlamanın Hiroşima’ya atılan nükleer bombadan yaklaşık altı kat daha güçlü olacağı anlamına gelmektedir.

Rusya’nın en büyük nükleer füzesi olan Sarmat’ın aksine, Yars sistemi hafif yakıtlı bir rokettir, yani fırlatma sahasında yakıt doldurulması gerekmediği için taşınması daha kolay ve fırlatılması daha hızlıdır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close