Güney Kore ve Polonya'dan K2 tanklarının ortak üretimi için anlaşma - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore ve Polonya’dan K2 tanklarının ortak üretimi için anlaşma

Abone Ol 

Polonya Savunma Bakanlığı, Güney Kore ile birlikte Polonya Ordusu’nda kullanılmak üzere 180 adet K2 tankının Polonya’da yerli üretimine başlanacağını açıkladı.

Army Technology tarafından verilen bilgilere göre; Polonya Başbakan Yardımcısı Kosiniak-Kamysz ile Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won arasındaki görüşme sonrasında ortak üretim için anlaşmaya varıldı.

Güney Kore merkezli Hyundai Rotem tarafından geliştirilen K2 Black Panther, gelişmiş bir ana muharebe tankıdır.

Tank, 120mm L/55 yivsiz topa ve hem 12.7mm ağır makineli tüfeğe hem de 7.62mm makineli tüfeğe sahiptir ve koruma için kompozit zırh, Patlayıcı Reaktif Zırh (ERA) ve tanksavar tehditlerine karşı koymak için aktif bir koruma sistemi içerir.

K2’nin 1,500hp MT 833 dizel motoru 450km menzil ile 70km/s hıza ulaşmasını sağlamaktadır. Üç kişilik bir mürettebat tarafından kullanılan tank, gelişmiş hedefleme, savaş alanı yönetimi ve NBC koruma sistemleriyle donatılmıştır.

Polonya Milli Savunma Bakanlığı’na göre Güney Kore firmaları Hyundai Rotem ve Hanwha Defense ile yapılan anlaşma 180 adet K2 Black Panther tankı ve 212 adet K9A1 kundağı motorlu obüsün yanı sıra mühimmat, eğitim ve lojistik desteğin teslimatını içeriyor.

Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Polonya ve Güney Kore arasında daha önce imzalanan ve K2 tankları ile K9 obüslerinin teslimatının 2022 ve 2026 yılları arasında yapılmasını öngören bir anlaşmasının devamı olarak imzalandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close