Rusya, İHA'ların gemiden kalkışı için raylı sistemini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, İHA’ların gemiden kalkışı için raylı sistemini tanıttı

Abone Ol 

 Moskovada düzenlenen Armi-2022 fuarında İHA’ların gemiden iniş kalkış yapabilmesi için yeni bir tasarım sunuldu. Sistem, Karadeniz Yüksek Deniz Okulu PS Nakhimov tarafından geliştirildi. Sistem, Rus Donanmasının standında sergileniyor.

Sistem dronların kanadından yakalayarak inişini sağlıyor ve bu sistemin farklı ölçeklerde platformların kullanımına uygun olduğu belirtiliyor. Ancak sistem genel olarak kısa ve orta menzilli araçlar için kullanılabilir olacak.

Çalışma prensibi ise temelde İHA’nın inerken yakalanması, kalkarken fırlatılması odaklı. İniş safhasında havadaki araç kanatlarından yakalanır, kalkışta ise raylı sistem üzerinden hızlandırılarak fırlatılır.

Tasarımın sahibi Ordu mensupları sistemin helikopter gemilerine ve küçük boyutlardaki savaş gemilerine entegre edilebileceğini belirtiyor. Sistem ayrıca yukarı aşağı doğrultuda +-10 derece açılarda ve kendi ekseni etrafında 250 derece açıda hareket kabiliyetine sahip. Böylece fırlatılacak olan İHA’nın yönü belirlenebiliyor ya da deniz koşullarının etkisi minimize edilebiliyor. Ayrıca sistem 2 ile 6 metre arasındaki genlikte dalgaların olduğu koşullarda düzgün bir şekilde çalışabiliyor.

Karadeniz Yüksek Deniz Okulu PS Nakhimov, Rus Donanması’nın en büyük askeri teknoloji geliştirme merkezlerinden birisidir. Bünyesinde mühendisler ve imalat konusunda uzman mavi yaka personeller vardır ve bu merkez aynı zamanda çeşitli savunma sanayiindeki şirketler ve bilimsel araştırma yapan sivil kuruluşlar ile ortak çalışmalar yürütmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close