Patria, Finlandiya’nın XA-180 zırhlı araç filosunu modernizasyonunu tamamladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Patria, Finlandiya’nın XA-180 zırhlı araç filosunu modernizasyonunu tamamladı

Abone Ol 

 Finlandiya merkezli savunma sanayi şirketi Patria Group, ülkenin XA-180 zırhlı araçlarından oluşan bir filonun modernizasyonunu tamamladığını bildirdi.

Patria yaptığı açıklamada, XA-180 zırhlı personel aracı Mid-Life-Upgrade projesini tamamladığını ve son araçların Finlandiya Ordusuna teslim edildiğini söyledi. XA-180 zırhlı personel taşıyıcılarının Mid-Life-Upgrade (MLU) anlaşması, 2013 yılında Patria ve Finlandiya Savunma Kuvvetleri arasında imzalandı.

“Pasi” araçlar olarak da bilinen “XA-serisi” modernizasyon projesi Patria için önemli bir proje olmuş ve araçların görev süresi 2040’lı yıllara kadar güvence altına alınmış oldu. O zamana kadar, XA-180 araçlarının mobilite performansının yerini yeni Patria 6×6 araçları alacak. Patria, Finlandiya Savunma Kuvvetleri ve çok sayıda diğer ortağıyla esnek işbirliği içerisinde bu faaliyetleri icra ediyor.

Patria’nın Finlandiya Ordu İş Alanı lideri Tommi Svensk, “Finlandiya’da, projenin istihdam etkisi toplamda yılda 450 kişiden fazla oldu.” diye yorumladı.

Proje sırasında tüm XA serisi araçlar modernize edildi. Uygulanan modifikasyonlar, yeni elektrik sistemleri ve iletişim ekipmanının yanı sıra iyileştirilmiş mürettebat oturma alanı çözümleriyle güncellenmiş bir mürettebat alanını içeriyor. Ayrıca motorlar, güç aktarımı ve akslar gibi önemli bileşenler de incelendi ve onarıldı veya gerekirse değiştirildi.

Patria; uluslararası bir savunma, güvenlik ve havacılık lojistik-bakım destek hizmetleri, pilot eğitimi ve teknoloji çözümleri sağlayıcısıdır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close