Norveç'in anti gemi füzesi, İngiliz savaş gemilerinde Harpoon'un yerini alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç’in anti gemi füzesi, İngiliz savaş gemilerinde Harpoon’un yerini alacak

Abone Ol 

 Norveçli savunma şirketi Kongsberg çarşamba günü İngiliz firkateynlerinin ve muhriplerinin Naval Strike Missile ile donatılacağını duyurdu.

Kraliyet Donanması, Norveç hükümeti ile işbirliği içinde, Tip 23 fırkateynleri ve Tip 45 muhripleri ile donatılan Naval Strike Missile’ı (NSM) teslim alacak.

Kongsberg’den yapılan bir basın açıklamasına göre anlaşma, daha fazla geminin NSM ile donatılmasını içeriyor ve ortaklığı artırmaya katkıda bulunacak. 2023’te hizmet dışı kalması nedeniyle Harpoon’un yerini alan gemisavar füzesi, 12 aydan biraz daha uzun bir süre içinde ilk Kraliyet Donanması gemisinde operasyonlara hazır olacak.

Kongsberg Savunma ve Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Øyvind Kolset, “Kongsberg, Kraliyet Donanmasını NSM Kullanıcı Grubunun bir üyesi olmasından çok memnun. NSM’yi Kraliyet Donanması gemilerine entegre ederek uluslarımız arasındaki savunma bağlarının güçlendirilmesini gururla destekliyoruz” dedi.

Norveç anti gemi füzesi, 2018’de hizmet dışı kalması planlanan ancak bu tarihin 2023’e ertelenen ABD yapımı Harpoon’un yerini alacak.

Naval Strike Missile, 100 deniz miline kadar mesafelerdeki düşman gemilerini bulup yok edebilen uzun menzilli, hassas bir saldırı silahıdır. Düşük radar görünürlüklü füze, denize çok yakın irtifada uçar, araziyi takip etme kabiliyetine sahiptir ve zorlu koşullarda hassas hedefleme için gelişmiş bir arayıcı kullanır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close