İstihbarat raporu: "İran, Rusya'nın Ukrayna için İHA üretiminde beraber çalışacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İstihbarat raporu: “İran, Rusya’nın Ukrayna için İHA üretiminde beraber çalışacak”

Abone Ol 

The Washington Post’un Batı istihbaratına dayandırdığı haberine göre İran, Rusya’ya Rus topraklarında yüzlerce insansız hava aracı üretmesine yardım etmeyi kabul etti.

Rapora göre, Kasım başında yapılan anlaşmanın ardından ülkeler, üretime başlamak için tasarım ve bileşenleri devretmek üzere hızla ilerliyor.

Rusya’nın Silah Stokunu Güçlendirmek

İstihbarat raporlarına göre kesinleşen anlaşmaile İran, Ukrayna’da aylarca süren askeri harekatın ardından Rusya’nın tükenmiş olan hassas güdümlü mühimmat stokunu desteklemek ve düşük maliyetli İHA’lar üretmek için bir montaj hattı kuracak.

Rapora göre bu patlayıcı yüklü İran insansız hava araçları, Rus ordusuna Ukrayna’daki enerji santralleri ve su kaynakları gibi kritik sivil altyapıları hedef alması için olanak tanıyacak. 

Tahranlı yetkililer, Kasım ayı başlarında Rusya’ya sınırlı sayıda insansız hava aracı tedarik ettiklerini kabul etmiş ve arzın Ukrayna savaşından önceye dayandığını açıklamıştı.

Resmi Yanıtlar

İran’ın New York’taki BM misyonu istihbarat raporu hakkında açıklama yapmayı reddederken, Rus basın sekreteri konuyla ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu yalanladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close