Nijer, ABD'den Nijer'deki askerlerini çekmesi için bir plan hazırlamasını istedi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Nijer, ABD’den Nijer’deki askerlerini çekmesi için bir plan hazırlamasını istedi

Abone Ol 

Nijer, ABD’nin kısa süre içinde askerlerini ülkeden “çıkarmak” için bir teklif sunacağını açıkladı.

Nijer tarafından yapılan açıklamada, Nijer yönetiminin Washington ile 2012 yılında imzalanan işbirliği anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından, ABD’nin kısa süre içinde askerlerini ülkeden “çıkarmak” için bir teklif sunulacağı belirtildi.

Nijer İçişleri Bakanı General Mohamed Toumba, konuyu görüşmek üzere ABD Büyükelçisi Kathleen FitzGibbon ile Batı Afrika ülkesinin başkenti Niamey’de bir araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ABD yakın zaman içerisinde Nijer’de bulunan 1.000’den fazla ABD askerinin “ayrılma yöntemleri” konusunda bir plan hazırlayacak.

Washington’da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller ise yaptığı açıklamada; “Bu konuşmaları yapıyoruz ama bunları şimdi konuşmanın verimli olacağını sanmıyorum” ifadelerini kullandı

Nijer’in ABD ile ilişkilerini kestiğini açıklaması Cumartesi günü üst düzey bir ABD heyetinin Nijer ile temaslarını yenilemek üzere gerçekleştirdiği üç günlük ziyaretin ardından geldi.

Mart ayı ortasında Nijer, 2012 işbirliği anlaşmasının Washington tarafından “tek taraflı olarak dayatıldığını” ve anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close