İsveç'ten sekiz adet havan sistemiyle donatılmış gemi siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç’ten sekiz adet havan sistemiyle donatılmış gemi siparişi

Abone Ol 

İsveç, Patria NEMO Donanma havan sistemiyle donatılmış sekiz yeni havan gemisi satın almaya hazırlanıyor.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; İsveç Savunma Malzeme İdaresi sözkonusu unsurların tedarik sürecini başlattı ve savunma sanayi üreticisi Patria’nın alt yüklenici olacağını açıkladı.

Savunma sanayi üreticisi Patria Müşteri Yöneticisi Mats Hamrin, bu sözleşmenin imzalanmasında İsveçli ve Finlandiyalı kuruluşlar arasındaki işbirliğinin altını çizdi.

Mats Hamrin yaptığı açıklamada; “Birlikte İsveç Silahlı Kuvvetleri için en uygun çözümü oluşturacağız. Bu, savunma sektöründe İsveç-Fin işbirliğinin iyi bir örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Hafif ve kompakt tasarımıyla tanınan Patria NEMO Navy sistemi, hızlı deniz operasyonları için uygun 120 mm taretli bir havan çözümü sunuyor.

Sipariş; gemi alımının yanı sıra, İsveç Silahlı Kuvvetleri’nin hareketli gemilerden dolaylı ateş kabiliyetini artıran iki Patria NEMO Konteyner sistemini de içeriyor.

Gemi inşasında zengin bir geçmişe sahip olan Swede Ship Marine ile ortaklık yapan Patria, ilk tam donanımlı gemiyi 2027 yılı başlarında teslim etmeyi ve nihai teslimatın 2028 yılı sonunda yapılmasını hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close