Ukrayna Donanması: "Rusya Karadeniz Filosu'nun üçte birini yok ettik" - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Ukrayna Donanması: “Rusya Karadeniz Filosu’nun üçte birini yok ettik”

Abone Ol 

Ukrayna, savaşın başından bu yana Rusya’nın Karadeniz Filosu’ndaki gemilerin üçte birinin yok edildiğini veya kullanılmaz hale getirildiğini öne sürdü.

Ukrayna Donanması Sözcüsü Dmitro Pletençuk, dünkü açıklamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle 24 Şubat 2022’de başlayan savaşta, Kremlin’in deniz gücüne ağır darbe indirdiklerini iddia etti.

Pletençuk, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’daki Sivastopol limanında demirli Konstantin Olanski gemisine cumartesi günü saldırı düzenlendiğini belirtti.

Sözcü, aynı gün amfibi savaş gemileri Azak ve Yamal’ın yanı sıra istihbarat gemisi Ivan Kurs’un da vurulduğunu bildirildi.

Pletençuk, saldırıların Ukrayna üretimi Neptün füzeleriyle gerçekleştirildiğini ve Sivastopol’daki petrol depolarıyla liman tesislerinin de hedef alındığını aktardı.

Diğer yandan Rusya, Ukrayna’nın şehre kapsamlı saldırı düzenlediğini belirtirken, Karadeniz Filosu’ndaki gemilerin ağır hasar alıp almadığına dair bilgi paylaşmadı.

Pletençuk, cumartesi günkü saldırılarla birlikte savaşın başından bu yana Rusya’nın Karadeniz Filosu’ndaki gemilerin üçte birini yok ettiklerini veya devre dışı bıraktıklarını savundu.

Sözcü, “Nihai hedefimiz, Rusya’nın Azak ve Karadeniz bölgelerindeki askeri gemilerinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır” dedi. Kremlin, Karadeniz Filosu’nun durumuna yönelik iddialarla ilgili henüz açıklama yapmadı.

Diğer yandan ABD’nin önde gelen gazetecilik kuruluşlarından Politico, Kongre’nin Ukrayna’ya destek için geçen hafta açıkladığı 300 milyon dolarlık paketin aslında 4 ay önce harcandığını ileri sürdü.

Kimliğinin paylaşılmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, Politico’ya söz konusu yardım paketinin, ABD Başkanı Joe Biden’ın cumartesi günü imzaladığı 1,2 trilyon dolarlık bütçe tasarısının bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkili, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi (USAI) fonu için ayrılan 300 milyon doların, kasımda harcandığını savundu.

Kaynak, söz konusu dönemde yetkililerin federal hükümetin kapanmasını önlemeye çalıştığına, Pentagon’un da geçici devam kararı (Continuing Resolution) ödeneği kapsamında faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekti.

Yetkili, paranın tam olarak ne için harcandığına dair bilgi paylaşmazken, miktarın “şu anda kullanabilecekleri bir kaynak olmadığını” ileri sürdü.

Diğer yandan Politico, Pentagon’un kasımda yaptığı açıklamada geçici devam kararı kapsamında USAI fonundaki 300 milyon doları kullandığını bildirdiğine dikkat çekti.

Pentagon’a ait USAI, Kongre tarafından yıllık savunma bütçesi kapsamında Ukrayna ordusuna ayrılan bir fonla, ABD şirketlerinden silah ve mühimmat tedarik edilmesini kapsıyor.

Bu çerçevede yapılan yardım duyuruları Ukrayna’ya silah, mühimmat ve ekipman sağlamak için bir sözleşme sürecinin başlangıcını temsil ediyor.

Tedarik süreci uzun sürdüğü için Biden, zaman zaman Amerikan ordusunun envanterinden silah çekilmesi için de Pentagon’a yetki veriyor.

Kaynak: Independent, Guardian, AP, Politico, AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close