NATO Raporu: 2020'de 'yüzlerce' Rus İhlalini Engelledik - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO Raporu: 2020’de ‘yüzlerce’ Rus İhlalini Engelledik

Abone Ol 

NATO Hava Kuvvetleri 2020’de, NATO hava sahasına yaklaşan ve literatürde “bilinmeyen uçak” olarak adlandırılan 400’den fazla ihlale karşı engelleme görevi yerine getirdiğini açıkladı.

İngiliz Defence Journal tarafından yayınlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Açıklanan verilere göre; bu görevlerin neredeyse yüzde 90’ı (yaklaşık 350’si) Rus askeri uçaklarının uçuşlarına yanıt olarak yapıldı.

Açıklamada; Rus askeri uçaklarının genellikle konumlarını ve irtifalarını belirten bir transponder kodu iletmedikleri, bir uçuş planı hazırlamadıkları veya hava trafik kontrolörleriyle iletişim kurmadıkları belirtildi. Bu durumun da sivil uçaklar için potansiyel bir risk oluşturduğu belirtildi.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, “Son yıllarda, NATO sınırları yakınında Rus askeri hava faaliyetlerinin arttığını gördük.” açıklamasında bulundu.

Lungescu; “Biz her zaman tetikteyiz. NATO ülkelerinin hava sahasına yakın olan şüpheli veya habersiz uçuşlara karşı mücadele etmeye hazır olan NATO savaş jetleri günün her saati görev başında. Hava güvenliği ve devriyesi NATO üyelerimizin güvenliğinin sağlanması açısından önemli bir kriterdir.” dedi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close