Malezya Kraliyet Donanması, Kedah sınıfı korvetleri deniz taarruz füzesi ile donatacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Malezya Kraliyet Donanması, Kedah sınıfı korvetleri deniz taarruz füzesi ile donatacak

Abone Ol 

 Malezya Kraliyet Donanması , Kedah sınıfı korvetlerinden ikisini Naval Strike Missile (NSM) fırlatıcılarıyla donatmak için 214 milyon MYR (48 milyon ABD Doları) tutarında bir plan hazırladı.

Plan, Donanma’nın 2021’den 2025’e kadar sürecek olan 12. Malezya Planının ‘Dönüşüm Planı 4’ kapsamında üç parçalı bir tedarik projesi olarak öneriliyor. Şu anda, Kedah sınıfı gemiler sadece deniz topları ile silahlandırılmış durumda (pruvada 76 mm top, kıçta 30 mm top), bu da onları oldukça hafif silahlı ve düşman deniz kuvvetlerine karşı oldukça savunmasız hale getiriyor.

Başlangıçta, toplam 27 gemi planlandı, ancak program gecikmeleri ve maliyet aşımları nedeniyle sonunda yalnızca altı gemide söz konusu modifikasyonlar yapılacak.

Gemilerin inşaatları 2000’li yılların başında başladı ve 2009 yılına kadar altısı da aktif hizmete girdi. Altı gemiye Malezya eyaletlerinin isimleri verildi. Boyutları ve tonajları Kedah sınıfı gemilerin korvet olarak ifade edilmesine sebep olmasına rağmen, Malezya Donanması tarafından korvet olarak değil, kolluk kuvvetleri veya sahil güvenlik gemilerinde daha yaygın olan bir kategori olan açık deniz devriye gemileri olarak sınıflandırılır. Bu durum gemilerin ilk teslim alındıkları zaman sahip olabileceği potansiyel kabiliyetlerden mahrum bir şekilde teslim alınmasıyla alakalı. Kendi sınıfındaki gemilerin fiziksel özelliklerini sağlıyor ancak elektronik harp sistemleri, sensörler ve gelişmiş silah sistemlerini içermiyor. Yapılacak olan modernizasyon ile gemilerin beklenen özelliklere kavuşması amaçlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close