Japonya: "Çin'in 'Akıllı Savaş Hamlesi' konusunda dikkat edilmeli" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya: “Çin’in ‘Akıllı Savaş Hamlesi’ konusunda dikkat edilmeli”

Abone Ol 

Japonya, Pekin’in askeri yeteneklerini geliştirmek için artan yapay zeka (AI) kullanımına verilen terim olan “akıllı savaş” da dahil olmak üzere Çin’in artan askeri faaliyetleri ve yenilikleri konusunda bir rapor yayımladı

Tokyo’nun yakın zamanda yayınlanan 2022 savunma raporuna göre, yapay zeka destekli “akıllı savaş” Çin’deki geniş silah sistemleri ve teknoloji programlarını etkileyebilir.

Örneğin, uydu verilerinin Pekin tarafından daha hızlı işlenebileceği ve iletilebileceği, bu şekilde savaş gemilerinin, roketlerin ve nükleer silahların daha iyi hedefleme bilgileri alması sağlanabilir.

Raporda, “Çin’in askeri eğilimleri, Çin’in savunma politikaları, Japonya ve uluslararası toplum da dahil olmak üzere bölge için ciddi bir endişe konusu haline geldi ve bu eğilimler son yıllarda yoğunlaşıyor” ifadeleri kullanıldı.

Artan Savunma Harcamaları

Çin, askeri yeteneklerini geliştirmeye odaklanan tek ülke değil. ABD Haziran ayında, hipersonik füzeler, insansız hava araçlarını ve beşinci nesil savaş jetlerine normal zamanların yaklaşık iki katı yatırım yaptı.

Birleşik Krallık  hipersonik teknoloji geliştirmek için resmi olarak açıklanan 9 yeni girişim başlattı.

Japonya ise AIM-120C-7/8 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzelerin (AMRAAM)  alımını onayladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close