Macaristan, ilk iki PzH 2000 kundağı motorlu obüsünü teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Macaristan, ilk iki PzH 2000 kundağı motorlu obüsünü teslim aldı

Abone Ol 

 Alman savunma sanayii şirketi Krauss-Maffei Wegmann (KMW), 24 adet PzH2000 kundağı motorlu obüsün ilk ikisini Macar Silahlı Kuvvetlerine teslim etti. Obüslerden ilki 10 Ağustos ikincisi ise 17 Ağustos tarihinde Macaristan Ordusu’na teslim edildi.

Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, sosyal medya sayfalarında yaptığı açıklamada,”güçlü ve etkili topçu olmadan modern bir ordu düşünülemez” diye belirtti. Savunma bakanı, Macar hükümetinin, kendi deyimiyle “sol hükümetler tarafından yok edilen” Macar Savunma Kuvvetlerinin en önemli kara silahlarından biri olan topçularını yeniden inşa etmek için kararlı bir şekilde çalıştığını vurguladı. Buna ek olarak Kristóf Szalay-Bobrovniczky, Ukrayna’daki çatışmanın ve ülkenin güney sınırlarındaki yasadışı göçmen akınının, hükümetin Macar Silahlı Kuvvetleri’nin yeteneklerini geliştirme konusundaki kararlılığını artırmaktan başka bir işe yaramadığını belirterek, “Hala barıştan yanayız ancak barışın tesisi güç gerektirir.” dedi.

Panzerhaubitze 2000 Alman kundağı motorlu obüsler, Macar Silahlı Kuvvetlerinin (Magyar Honvédség) kara kuvvetleri modernizasyon sürecinin bir parçası olarak Krauss-Maffei Wegmann (KMW) ile 19 Aralık 2018’de imzalanan 1.8 milyar dolarlık bir sözleşmenin parçası olarak teslim edildi. Sözleşme, 44 adet yeni üretilmiş Leopard 2 A7+ ana muharebe tankının ve 24 adet yeni üretilmiş PzH 2000 biriminin teslimatını gerektiriyor. Macaristan ayrıca sözleşmenin bir parçası olarak eğitim amaçlı 12 adet kullanılmış Leopard 2 A4 ana muharebe tankının yanı sıra KMW’nin stokundan bir Leguan köprü tankı sipariş etti. Macaristan, kullanılmış 12 Leopard 2 A4 ana muharebe tankının tümünü 2020’de teslim alırken, 44 yeni Leopard 2A7 tankının ilk teslimatının önümüzdeki yıl Haziran ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu son teknoloji paletli araçlar, ülkenin eski Sovyet dönemi sistemlerinin yerini alacak.

Macar Silahlı Kuvvetleri, 24 adet PzH 2000 155mm paletli kundağı motorlu obüs satın aldıktan sonra, topçu birliklerinin yeteneklerini geliştirmeye başladı. 2020’de 2 milyar Euro’luk (1.82 milyar £) satın alma ile Macar Ordusu, Rheinmetall Lynx IFV’leri sipariş eden ilk NATO ve AB üye devleti oldu. 2022’nin ilk çeyreğinde ülke, Alman Rheinmetall şirketi tarafından üretilen yeni HX3 155mm kundağı motorlu obüsü satın aldı. 30 Mart 2022’de Macaristan Savunma Bakanlığı, birkaç yüz milyon Euro değerinde kapsamlı bir mühimmat paketi için Rheinmetall ile bir sözleşme imzaladı. Satın alma; topçu, yanıltıcı sahte hedef sistemleri, ana muharebe tankları ve piyade savaş araçları için mühimmat içeriyor. 2023’te teslimat başlayacak ve 2031’e kadar tamamlanacak. Anlaşmaya göre mühimmatın çoğu Macaristan’da üretilecek.

Macaristan Silahlı Kuvvetlerinin mevcut Sovyet dönemi D-20 152 mm topçu sistemlerinin yerini alacak olan Panzerhaubitze 2000, Alman Kraus-Maffei Wegman (KMW) tarafından üretilen paletli, zırhlı bir şasiye dayalı 155 mm kundağı motorlu obüstür. Şu anda Ukrayna ordusunun Rus güçlerine karşı kullandığı obüsün ana silahı Rheinmetall 155mm L52 topçu silahı. İkincil silah, çatıya monte edilmiş 7.62×51mm makineli tüfekten oluşur. 60 mermi taşıyabilen silah sistemi, NATO standardı 155 mm mühimmatların tamamını ateşleyebiliyor.

PzH 2000, standart mühimmat kullanırken maksimum 40 kilometre ve Vulcano veya Excalibur gibi genişletilmiş menzilli mühimmat kullanırken 54 kilometreye kadar atış menziline sahiptir. PzH 2000 kundağı motorlu obüs 11,7 metre uzunluğa, 3,5 metre genişliğe ve 3,4 metre yüksekliğe sahiptir. 57 ton ağırlığına sahiptir. 986 beygir gücündeki MTU-881 KA 501 Dizel motor, yakıt doldurmadan 420 kilometre yol kat etmek ve saatte 60 kilometreye ulaşmak için yeterli tahrik gücü sağlıyor. Araç beş kişilik bir mürettebata sahiptir, ancak üç kişilik bir ekip tarafından da çalıştırılabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close