Şili, iki eski İngiliz E-3D Sentry uçağını hizmete aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Şili, iki eski İngiliz E-3D Sentry uçağını hizmete aldı

Abone Ol 

 Şili Hava Kuvvetleri, Şili’nin bu yıl Ocak ayında Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden satın aldığı iki E-3D Sentry uçağını resmen hizmete soktu.

Güney Amerika ülkesi, satın aldığı üç uçak gövdesinden ikisini devreye alırken, üçüncüsü yedek parça olarak kullanılacak.

Şili savunma bakanı Maya Fernández Allende, 19 Ağustos’ta Santiago’daki Pudahuel Hava Üssü’ndeki törene katılarak, iki E-3D’nin şu anda hizmette olan İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Phalcon’un (Şili’de Cóndor olarak da anılır) yerini aldığını belirtti.

Savunma bakanlığı; iki uçağın önümüzdeki 20 yıl boyunca gelişmiş teknolojilere ve bu konularda bilgi birikimine erişimi sağlamasıyla beraber milli hava sahasının korunmasına yardımcı olmasıyla stratejik avantajları mümkün kılacağını belirtti

Kraliyet Hava Kuvvetleri, son E-3D’sini 2021’de 30 Eylül’deki törenle emekliye ayırdı. İlk olarak 1991’de RAF hizmetine giren filo, 2023’te RAF Lossiemouth’tan konuşlanacak olan üç Boeing E-7 Wedgetail ile değiştirilecek.

Hizmet yılları boyunca, Havadan Uyarı ve Kontrol Sistemi (AWACS,Airborne Early Warning and Control System) platformu, AWACS filosunun Irak hava sahasında diğer tüm RAF uçaklarının toplamından daha fazla uçuş saati elde etti. İngiliz E-3’leri, Irak’taki operasyonları ve IŞİD’le mücadelede Shader operasyonunu destekledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close