Lockheed Martin, İngiltere'nin yeni firkateynlerini dikey fırlatma sistemi ile donatacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Lockheed Martin, İngiltere’nin yeni firkateynlerini dikey fırlatma sistemi ile donatacak

Abone Ol 

İngiltere Tip 26 ve Tip 31 firkateynlerini Mark 41 Dikey Fırlatma sistemi ile donatarak savaş gemilerinin menzilini ve ölümcüllüğünü artıracağını açıkladı.

BAE Systems ve Babcock International tarafından inşa edilen firkateynlerin 2025 ve 2027 yıllarında hizmete girmesi bekleniyor.

Amiral Sir Ben Key yaptığı açıklamada; “Düşmanlarımıza karşı ölümcül uzun menzilli saldırı yeteneğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, Mark 41 Dikey Fırlatma Silosu’nun Type 26’ya takılmasına karar verdik ve memnuniyetle belirtmek isterim ki, onu Type 31 firkateynlerimize de takmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Amiral Key, Lockheed Martin sisteminin gemilerin bir dizi “mevcut ve gelecekteki havasalar, yüzey savar, balistik füze savunması ve saldırı füzeleri” konuşlandırmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün deniz kuvvetleri ve deniz güvenliği uzmanı Nick Childs ise yaptığı değerlendirmede, monte edilecek sistemin donanmanın “öldürücülüğünü ve saldırı füzesi yeteneklerini” geliştireceğini belirtti.

Verilen bilgilere göre Lockheed Martin sistemi, uçaksavar, yüzey savar, denizaltı savar, balistik füze savunması ve kara saldırı füzeleri konuşlandırabiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close