Kuantum Deneyi: Gerçeklik Kişiden Kişiye Değişebiliyor - M5 Dergi
GenelÖne Çıkan

Kuantum Deneyi: Gerçeklik Kişiden Kişiye Değişebiliyor

Abone Ol 

ArXiv sunucusunda ön baskısı yayınlanan araştırmada, Heriot-Watt Üniversitesi’nden araştırmacılar ilk kez iki kişinin farklı gerçeklikler yaşayabileceği klasik bir kuantum deneyi gerçekleştirdi.

MIT tarafından yeni yapılan bir fizik deneyine göre doğru koşullar altında iki kişinin gözlemlediği aynı olay iki farklı şekilde gerçekleşse bile ikisi de doğru oluyor. Yeni yapılan bu kuantum deneyi gerçekliği sorgulamamıza neden olabilir.

Deneyde iki kişiyi bir fotonu (ışığın en küçük parçacığı) gözlemliyor. Foton bu konumdan sadece birinde bulunabilse de, biri gerçekten konumunu gözleyene kadar, fotonun süperpozisyonda olduğu yani iki konumda olabileceği doğrudur. Bu düşünce deneyinde, ilk bilim insanı belli etmeden fotonu analiz ederek, konumunu belirliyor. Diğer bir bilim insanı ise bu ilk ölçümden habersiz bir şekilde fotonun konumunu onaylıyor böylece kuantum süperpozisyonunun tüm muhtemel olasılıkları kaybolmadan kalıyor.

Sonuç olarak, her bilim insanı farklı bir gerçekliği tecrübe ediyor. İki bilim insanı birbirine katılmasa da, iki ölçüm de teknik açıdan doğru. Bu düşünce deneyini gerçekliğe dökmek için lazerler, ışın ayırıcılar ve 6 foton serisi kullanıldı. İki bilim insanı ekipmanın farklı parçalarıyla ölçüm yaptı. Diğer araştırmacılar benzeri deneysel kurulumlar yapmayı planlasa da, MIT’ye göre ilk kez deneysel bir kurulum devreye alındı.

Araştırma kuantum fiziği dünyasında objektif gerçeklik diye bir şey olamayacağını gösteren gerçek kanıtlar sunuyor..

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close