Japonya ordusu, keşif ve istihbarat için insansız kara araçları sipariş ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya ordusu, keşif ve istihbarat için insansız kara araçları sipariş ediyor

Abone Ol 

Japonya, istihbarat görevleri için üç adet THeMIS insansız kara aracı (İKA) tedarik etmek üzere Milrem Robotics ile anlaştığını açıkladı.

Defence Blog tarafından verilen bilgilere göre, Japonya ordusu keşif ve istihbarat görevleri için üç adet THeMIS insansız kara aracı tedarik etmek üzere savunma sanayi üreticisi Milrem Robotics ile anlaştığını açıkladı.

Milrem Robotics CEO’su Kuldar Väärsi, sözleşmenin Japonya Ordusu’nun insan kayıplarını sınırlama hedefi doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti.

Väärsi, “Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri’nin, gelişmiş robot teknolojileri aracılığıyla kara kuvvetlerinin muharebe etkinliğini artırma ve kabiliyet hedeflerine ulaşma konusunda kendilerine destek olmak üzere bizi seçmiş olmasından onur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Anlaşma, Japonya Savunma Bakanlığı’nın Tokyo’nun yeni savunma yeteneklerinin konuşlandırılmasını hızlandırmayı amaçlayan “Hızlı Edinim Programı” kapsamında gerçekleştirildi.

Japonya’nın İnsansız Gücü

Japonya’nın askeri birimlerinin insansız filosunu güçlendirme çabalarının bir parçası da savaş helikopterlerini hizmet dışı bırakarak saldırı dronları edinmeyi içeriyor.

Buna ek olarak, Japonya Savunma Bakanlığı bu ay Rheinmetall ile ilk Mission Master SP kara aracı filosunu üretmek üzere bir anlaşma imzaladı. Rheinmetall elektrikli araçları teslim etmek üzere Japon Marubeni firması ile işbirliği yapacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close