Almanya, Ukrayna'ya Iris-T Hava savunma sistemi göndermeye hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, Ukrayna’ya Iris-T Hava savunma sistemi göndermeye hazırlanıyor

Abone Ol 

Ukrayna 2022 sonbaharından bu yana dördüncü IRIS-T SLM hava savunma sistemini birkaç hafta içinde teslim alacak.

Üretici Diehl Defence CEO’su Helmut Rauch, Almanya’nın dördüncü IRIS-T SLM hava savunma sistemini birkaç hafta içinde Ukrayna’ya teslim edeceğini açıkladı.

Ukrayna, Almanya’dan her biri orta menzilli IRIS-T SLM ve kısa menzilli IRIS-T SLS’den oluşan toplam 12 adet teslim sözü aldı.

Diehl Defence CEO’su Helmut Rauch yaptığı açıklamada; “Sistemlerimizden üçü halihazırda Ukrayna’da ve bu yıl daha fazlası teslim edilecek. Bir sonraki de birkaç hafta içinde teslim edilecek,” ifadelerini kullandı.

Her bir sistem yaklaşık 149 milyon dolara mal oluyor ve 40 kilometre menzile sahip.

Zelensky: Hava savunması için 25 Patriot sistemine ihtiyaç var

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky Mart ayında yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Rus hava saldırılarını savuşturmakta zorlandığını ve hava savunma önleme füzelerinin tükenmeye başladığını belirtmişti.

Zelenskiy, 25 adet Patriot sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek ortak ülkeleri ülkeye hava savunma sistemi teslimatını hızlandırmaya çağırmıştı.

Bu arada Almanya Başbakanı Olaf Scholz bu ayın başlarında Ukrayna’ya bir Patriot sisteminin teslim edileceğini duyurmuş ancak teslim tarihini açıklamamıştı.

Bloomberg’e göre Berlin’in 1.2 milyar dolarlık Patriot alımını ikiye katlayarak sekize çıkarma olasılığını değerlendiriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close