Litvanya yeni ulusal savunma geliştirme programını kabul etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Litvanya yeni ulusal savunma geliştirme programını kabul etti

Abone Ol 

Litvanya, Ulusal Savunma Sistemi için yeni bir kalkınma programı kabul ederek önümüzdeki altı yıl boyunca artırılacak temel tedbirleri belirledi.

2024-2030 yılları arasında uygulanacak olan program, gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 3’ünü ulusal savunma harcamalarına ayırıyor.

Verilen bilgilere göre bu plana, NATO’nun doğu kanadını korumakla görevli 4,800 askerden oluşan bir NATO konuşlanması olan Alman tugayı için altyapı inşa etmek de dahil olacak.

Plan dahilinde ülkenin silah ve mühimmat depolaması için yeni altyapılar geliştirilecek ve Litvanya’nın güneydoğusunda yeni inşa edilen Rūdninkai Eğitim Alanı da dahil olmak üzere mevcut askeri eğitim alanları genişletilecek.

Ayrıca, topyekün savunma politikalarını uygulamak üzere ulusal bir birim kurulacak.

Sınırın Korunması

Litvanya’nın daha güçlü bir savunma gücü oluşturma çabası kısmen Ukrayna’da devam eden ve özellikle ülkenin doğu bölgesinde güvenlik sorunları yaratan savaştan kaynaklanıyor.

NATO’nun savunma stratejileri açısından kilit bir bölge olan bu bölge, ittifakın sınırı koruyan çok uluslu birlikleri için bir merkez işlevi görüyor.

Ayrıca bölge, askeri tehditleri caydırmak için diğer Baltık ülkeleriyle birlikte büyük askeri tesislere sahip. Kısa bir süre önce Litvanya, Estonya ve Letonya ile Rusya-Belarus sınırında savunma amaçlı anti-mobilite kabiliyetlerinin inşasını detaylandıran bir anlaşma imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close