İngiltere, yeni Challenger 3 ana muharebe tankının prototipini sergiledi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, yeni Challenger 3 ana muharebe tankının prototipini sergiledi

Abone Ol 

Alman-İngiliz ortak girişimi Rheinmetall BAE Systems, İngiltere’nin Telford kentindeki üretim tesisinde yeni aracın yapımını tamamlamasının ardından İngiliz Ordusu’na ait ilk Challenger 3 Ana Muharebe Tankı prototipinin görüntülerini paylaştı.

Prototipin halka açık ilk görüntüleri bugün Londra’da düzenlenen IQPC Uluslararası Zırhlı Araçlar konferansında yayınlanırken, aracın kısa süre içinde denemelere başlaması bekleniyor.

RBSL Strateji ve Gelecek İş Direktörü Rory Breen; “Challenger 3 programı NATO’daki en iyi tankı teslim edecek ve askerlere adım değiştiren bir yetenek sağlayan, ağ özellikli, dijital bir ana muharebe tankı sunacak” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki yıl yapılacak bir sistem yeterlilik incelemesinden önce İngiltere ve Almanya’daki tesisler arasında bölünmüş toplam 18 aylık denemeler planlanıyor. Bu süre içerisinde sekiz adet prototipin geliştirilmesi bekleniyor.

Verilen bilgilere göre ayrıca, İngiliz Ordusu’nun hizmetteki ana muharebe tankı olan Challenger 2 araçlarını Challenger 3 standardına yükseltmek için mühendislik faaliyetleri yürütecek.

Challenger 3, NATO zırhlı kuvvetlerinin günümüzden 2040’a kadarki sürecinin savaş alanlarında en yüksek beka ve caydırıcılık seviyelerine sahip tanklardan biri olacak. Bunu yalnızca yeni silahı kullanarak değil, aynı zamanda müttefikleri tarafından üretilen dünya çapındaki en gelişmiş mühimmatları kullanarak da gerçekleştirebilecek.

Yeni nişangah paketi, tank komutanına gündüz/gece ve tüm hava koşullarından bağımsız şekilde düşmanı imha yeteneği sağlayacak.

Tank ayrıca, piyadelerin görevlerini desteklemek için kıyı ortamında (kara ve deniz arasında) dahi sahip olduğu kabiliyetleri koruyacak ve çok alanlı savaşlarda da etkin bir rol oynayabilecek niteliğe sahip olacak.

Aracın nihai tasarımının Şubat 2023’te tamamlanmasının ardından nihai halinin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close