İngiltere ve NASA'dan Tarihi Anlaşma: Ay'da Sürdürülebilir Varlık - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiltere ve NASA’dan Tarihi Anlaşma: Ay’da Sürdürülebilir Varlık

Abone Ol 

Birleşik Krallık Uzay Ajansı ve NASA, Ay görevi ve uzayda keşif, bilim ve ticari faaliyetler için tarihi olarak nitelendirdikleri bir anlaşma imzaladılar.

UK Defence Journal tarafından yayınlanan anlaşmanın detayları M5 tarafından çevrilmiştir.

İngiliz Uzay Endüstrisinin ticaret birliği olan UKSpace anlaşmaya göre, NASA’nın Artemis programı kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a 1 Kadın, 1 Erkek olmak üzere 2 astronot indirmeyi hedefliyor. Uluslararası ortaklar süreci; Ay yüzeyinde sürdürülebilir bir varlık elde etmek ve Mars’a insan indirmek için bir basamak taşı olarak görüyorlar.

NASA açıklamasında; “Birleşik Krallık bu misyonda kilit bir rol oynayacak. Birleşik Krallık’taki işletmeler, ayın yörüngesinde dönen ve ekonomik faydalar sağlayacak olan yeni bir uzay istasyonu olan Lunar Gateway’in hizmet modülünü ve yerleşim modülünü inşa etmeye yardımcı olacaklar. Birleşik Krallık, projenin ilk aşaması için şimdiden 16 milyon sterlin üzerinde taahhütte bulundu.” ifadeleri yer aldı.

Bilim Bakanı Amanda Solloway ise;

“Önümüzdeki yıllarda Ay’a ilk kadının çıkma ihtimali, Birleşik Krallık’ta uzay veya bilim alanında kariyer yapmayı düşünen binlerce genç için bir ilham kaynağı olacak. 16 milyon sterlinlik İngiltere fonuyla desteklenen bugünkü tarihi anlaşma, ekonomimizi büyütmek ve Dünya’daki yaşamı iyileştirmek için uydular ve iletişimdeki mevcut güçlü yönlerimizi temel alarak Birleşik Krallık’ın küresel uzay sektöründeki rolünü güçlendirme taahhüdümüzün de altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

UKSpace, NASA’nın Artemis programına liderlik ederken, İngiltere de dahil olmak üzere bir çok ülke ile yaptığı uluslararası ortaklıkların Ay’da güvenli ve sürdürülebilir bir insan varlığına ulaşmada kilit bir rol oynayacağını söylüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close