GELECEĞİN SAVAŞLARI M5’TE - M5 Dergi
Öne Çıkan

GELECEĞİN SAVAŞLARI M5’TE

Abone Ol 

M5 Dergisi, 2021 yılının ilk sayısında yepyeni yüzüyle okuyucularının karşısına çıktı. Hem Savunma, Siber Güvenlik ve Teknoloji hem de Ulusal Güvenlik, Strateji ve Analiz dergisinde dopdolu dosyalar yer aldı.

2020 yılının son sayısında Elektro Manyetik Darbe Silahları’nı kapak yaptığımızda, geleceğin mücadelesine ışık tutmuştuk. Bu sayımızda gazetecilik ifadesiyle fikri takip yaparak geleceğin silahlarını incelemeye devam edelim dedik. Bu çerçevede hazırladığımız dosyada, ABD Ulusal Akademileri Birliği’nin resmi araştırma raporunda “Havana sendromu” olarak adlandırılan belirtilerin yanı sıra mikro dalga ve sonic silahların gücünü göreceksiniz.

Yine Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan ve merkezi Londra’da bulunan IMB’nin (International Maritime Bureau-Uluslararası Denizcilik Bürosu) raporunda yer alan, korsanlık faaliyetlerinin artışıyla ilgili uyarı endişe verici. Rapora göre, tüm dünya denizlerinde yaşanan korsanlık, silahlı soygun ve fidye amaçlı kaçırma olaylarında %40 artış var. Bütün detaylar bu sayımızda.

ABD ile ilişkilerimizde S-400 ile beraber bir gerilim noktası oluşturan F-35 uçakları ile ilgili, Türkiye’nin en önemli uzmanlarından ikisi olarak öne çıkan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ve Mühendis Fazıl Esat Altay, M5 için çok kapsamlı bir F-35 dosyası hazırladı.

Savunma ve güvenlik denince artık akla sadece silahlar gelmiyor. Doğadaki gelişmeler de ciddi bir şekilde insan güvenliğine ciddi etki yapıyor. Küresel iklim değişikliğinin nelere mal olabileceğini değerli arkadaşımız Güney Ferhat Batı aktardı.

Dergimizde ayrıca yurtta ve dünyada savunma alanında yaşanan önemli gelişmeleri bulacaksınız. İyi okumalar dileriz…

M5 Dergisi Sayı 354 PDF – Ocak 2021

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close