Kuzey Kore, Biden Göreve Başlamadan Önce Nükleer Silahlarını İkiye Katladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore, Biden Göreve Başlamadan Önce Nükleer Silahlarını İkiye Katladı

Abone Ol 

Kim Jong-un adımları Güney Kore istihbarat raporlarına yansıdı.

National İnterest’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir. 

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Amerika Birleşik Devletleri ile soğuk ilişkisi ve ortak planlanmak istenen silah programına rağmen agresif geliştirme faaliyetleri Jong Un’un saldırı yeteneklerini geliştirme konusundaki uzun vadeli politikalarını yansıtıyor.

Kuzey Kore, ICBM veya nükleer testlerde kırmızı çizgileri aşmadan önce Biden yönetimininin ilgili politikası hakkında bekle ve gör yaklaşımını büyük olasılıkla sürdürecek. Ancak buna rağmen Güney Kore istihbaratının iddialarına göre Kim Yönetimi son dönemde nükleer silah üretiminde büyük adımlar attı.

Kim Jong Un Partisi 2016 Parti Kongresinden bu yana geçen beş yılla ilgili iç ve dış politikaların uygulanmasını gözden geçiren bir rapor yayınladı.

Güney Kore İstihbaratına göre rapor; ABD’yi ülkenin “en önemli düşmanı” olarak tanımlarken “devletin nükleer güç elde ederek olası bir savaşa karşı caydırıcılık” ve daha fazla silah sistemi ilerlemesi gerçekleştirmesi için taahhütler içeriyor.

Raporda Kim; nükleer silahlar ve füze programlarında ilerleme çağrısında bulundu ve daha küçük ve daha hafif nükleer savaş başlıklı unsurların iyileştirme çağrısında bulundu. Ayrıca Kim, orduya nükleer enerjili bir denizaltının geliştirilmesini de emretti.

Güney Kore istihbarat teşkilatları ayrıca, Kuzey Kore’nin 10 Ocak’ta kamuoyuna açıklamadığı bir askeri geçit töreni düzenlediğine dair işaretler tespit etti.

Bu gelişmelerle birlikte, yeni kurulan Biden yönetiminin Kuzey Kore ile ABD ilişkilerinde ilerleme kaydetmesi için Trump yönetiminin son yıllarda attığı adımları nasıl ilerleteceği merak konusu.

Kuzey Kore, ABD’nin dikkatini çekmeye ve ABD’yi çözüme zorlamaya çalışacak adımlarına devam edecek olsa da tüm ilişkilere zarar vermekten kaçınmak için saldırgan davranışlarını arttırmayacağı da öngörülebilir.

Biden yönetimi, her ne kadar Kuzey Kore nükleer gücünü arttırmak için faaliyetleri hızlandarsa da, uluslararası yaptırımlar, COVID-19 ve doğal afetler nedeniyle çetin ekonomik koşullarla zor günler geçiren Kuzey Kore’nin yaptırımların hafifletilmesi için olumlu adımlar atacağını düşünecektir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close