Fransa Ordusu, otonom kara araçları ile entegre testler gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa Ordusu, otonom kara araçları ile entegre testler gerçekleştiriyor

Abone Ol 

Milrem Robotics liderliğindeki bir ekip, Fransa’nın Versailles kentindeki Nexter Robotics tesisinde Avrupa Entegre Modüler İnsansız Yer Sistemi (iMUGS) programının bir parçası olarak insansız kara aracı yeteneklerini test etti.

Milrem Robotics tarafından verilen bilgilere göre Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen testler, taktik görevlerde insanlı birimler ve otonom sistemler arasındaki birlikte çalışabilirliğin sağlanması amacıyla gerçekleştirildi. 

Fransız Silahlı Kuvvetleri Testler için, programın konsorsiyum ortakları tarafından geliştirilen faydalı yüklerle donatılmış Milrem’den üç THeMIS yer insansız hava aracı konuşlandırdı.

Testler arasında hedef tanıma, otonom görev planlaması, siber tehdit yanıtı, yaralı tahliyesi ve ikmal adımlarının denemeleri gerçekleşti.

Milrem Robotics CEO’su ve iMUGS Takım Lideri Kuldar Vaarsi , “İnsansız sistemler, düşmandan uzaklaşma mesafesini artırıyor ve çeşitli sensörler ve efektörler sayesinde askerlere, operasyon alanları hakkında insanların yapabileceğinden daha yüksek miktarda ve çok daha kesin bilgi toplama olanağı sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Vaarsi; “Otonom insansız varlıklar, askerlerin daha önemli görevlere atanmasına izin verdiği için silahlı kuvvetler için oyunun kurallarını değiştiriyor.” ifadelerini kullandı. 

Denemeler; hibrit insanlı-insansız sistemler için kompakt, modüler bir mimari geliştirmeye yönelik 32,6 milyon avroluk (34,7 milyon $) bir AB programının parçası olarak gerçekleştiriyor.

Verilen bilgilere göre bundan sonraki testler; Estonya, Letonya, Finlandiya ve Belçika’da yapılacak. Sistemin altıncı ve son testleri ise Almanya’da yapılacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close