Estonya Ukrayna'ya desek hizmetleri için asker göndermeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya Ukrayna’ya desek hizmetleri için asker göndermeyi planlıyor

Abone Ol 

Estonya, doğrudan muharip olmayan roller üstlenmek üzere Ukrayna’ya asker göndermeyi “ciddi bir şekilde” değerlendiriyor.

Estonya ulusal güvenlik danışmanı Madis RollBu, ülkesinin, cephedeki muharebe operasyonlarına destek amacı ile Ukrayna’ya asker göndermeyi ciddi bir şekilde düşündüklerini açıkladı.

RollBu, Breaking Defense’e verdiği demeçte “Görüşmeler devam ediyor. Tüm olasılıkları değerlendirmeliyiz. Ne yapabileceğimiz konusunda kendimizi kısıtlamamalıyız.” ifadelerini kullandı.

RollBu, Estonya’nın bu hamleyi NATO çapında bir misyonun parçası olarak yapmayı tercih ettiğini, ancak ittifak savaşa doğrudan dahil olmayı reddettiği için bunun şimdilik olası olmadığını belirtti.

Kesinleşmesi halinde Estonya birlikleri tıbbi hizmet ve lojistik destek sağlamak üzere Ukrayna’nın batısına gönderilecek.

NATO Birlikleri Ukrayna’da mı?

NATO birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmesi fikri ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından bu yılın başlarında ortaya atılmıştı.

Macron, Moskova’nın bu savaşı kazanmamasını sağlamak için hiçbir seçeneğin göz ardı edilemeyeceğini belirtmişti.

Diğer yandan Kanada Savunma Bakanı Bill Blair de, ülkesinin savaştan harap olmuş Ukrayna’ya sadece “savaş dışı roller” için asker gönderebileceğini belirtti.

Kaynak:M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close