İngiltere, drone ve lazer silahlarına sahip altı adet "özel savaş gemisi" alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere, drone ve lazer silahlarına sahip altı adet “özel savaş gemisi” alacak

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, İngiliz ordusunun yakında, kamikaze dronları fırlatabilen ve sofistike lazer silahları ateşleyebilen altı adet özel savaş gemisi alacağını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps The Telegraph’a verdiği demeçte, İngiliz Deniz Piyadeleri tarafından işletilecek olan ülkenin yeni Çok Rollü Destek Gemileri (MRSS) için geliştirme çalışmalarının başladığını açıkladı.

The Telegraph tarafından verilen bilgilere göre; gemilerin birincil görevi, ordunun komando güçlerini dünyanın herhangi bir yerinde denizden kıyıya hızla taşımak olacak.

Ancak bu gemiler aynı zamada, saldırı dronlarını barındırabilecek ve olası savaş operasyonlarına da katılabilecek.

Ayrıca gemiler, potansiyel olarak İngiltere’nin yakın zamanda test ettiği ve düşman dron ve füzeleri etkisiz hale getirebilen DragonFire gibi lazer silahlarını monte etmek için özel bir alana sahip olacak.

Shapps, “Sadece sahile gidip saldıracak bir gemi inşa etmiyoruz. Açık denizde de faydalı olabilecek bir gemi inşa ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Gelecekteki Savaşları Kazanmak’

The Telegraph tarafından verilen bilgilere göre yeni gemiler ülkenin eskiyen HMS Albion ve HMS Bulwark amfibi saldırı gemilerinin yerini alacak.

Gemiler ayrıca görev ihtiyaçlarına bağlı olarak çok çeşitli kargoları barındırabilecek geniş bir gövdeye sahip olacak.

Shapps’a göre yeni savaş gemilerinin gelecek vaat eden yetenekleri, ülkenin gelecekte Çin ve diğer düşmanlarla olası deniz savaşlarını kazanma hedefiyle uyumlu olarak planlanıyor.

Shapps, “Düşmanlarımızı caydırmak ve caydırılmadıkları takdirde olası bir savaşı kazanmak için geleceğin Kraliyet Donanmasını inşa etmek için kritik yatırımları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close