Davalarda düğümü çözen yöntem: Adli astronomi - M5 Dergi
Öne Çıkan

Davalarda düğümü çözen yöntem: Adli astronomi

Abone Ol 

Astronomi, suçun tespiti ve ceza miktarlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Bazı ağır ceza dosyalarında görüş mesafesi ve ışık miktarı düğümü çözmede yardımcı oluyor.

Astronomi, adaletin sağlanmasına da katkı sağlıyor. Bazı davalarda düğümü çözüyor. Cinayet, hırsızlık, trafik kazası ve daha birçok olayda, adli astronominin önemi oldukça büyük. Ay’ın ve Güneş’in aydınlatma durumları rapor olarak mahkemelere sunuluyor ve birçok davada delil teşkil ediyor.

“Karanlıktı, görmedim”, “Suçun işlendiğini gördüm” vb. ifadeler… Adli astronomi tam da bu aşamada devreye giriyor.

Ortam görünmeyecek kadar karanlık mıydı?

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı Şefi Hülya Yeşilyaprak, adli astronomi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Güneşin ve ayın hareketleriyle ilgili aydınlatmayla ilgili mahkemelerin kişilerin görüp göremeyecekleri konusunda bizden bilgi alıyorlar. Ortam yeteri kadar aydınlık mıydı, Ay ne durumdaydı, hangi safhadaydı? Hırsızlıklarda özellikle güneş doğuş batışını istiyorlar. Çünkü ceza kanununda bir gece deyimi var.”

TRT Haber’in haberine göre, bazı ağır ceza dosyalarında adli astronomiye daha çok ihtiyaç duyuluyor. Yeşilyaprak bunları şöyle anlattı:

“Ağır cezalarda, trafik kazaları, cinayetler… Yanlışlıkla mesela domuz avına gidiyorlar, birbirlerini fark edemiyorlar, domuz sanıp vuruyorlar. Gerçekten ortam görünmeyecek kadar karanlık mıydı diye hakimler keşfe çıkmak istiyor, bunu soruyor.”

Bazı vakalarda astronomi tek başına yeterli olmuyor. Ayın ve güneşin yanında havanın durumu da kritik önem taşıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close