"Cern gibi konuşulacağına inanıyorum" - M5 Dergi
Öne Çıkan

“Cern gibi konuşulacağına inanıyorum”

Abone Ol 

Türkiye’nin ilk araştırma amaçlı elektron hızlandırıcısına dayalı bir ışınım kaynağı merkezi olan Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı’nı ulusal yapıya dönüştüren protokol töreni gerçekleşti. Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “CERN gibi konuşulan işler yapan bir merkez olarak anılacağına inanıyorum” dedi

Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA), ulusal araştırma altyapısına dönüştü. Türkiye’deki ilk araştırma amaçlı elektron hızlandırıcısına dayalı bir ışınım kaynağı merkezi olan TARLA’nın bu adımı için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda protokol töreni gerçekleştirildi.

Törene Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Üniversite yönetimi, TARLA araştırmacıları ve akademisyenler katıldı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Ankara Üniversitesi olarak vizyoner adımlar atarak hem ülkemize hem de insanlığa hizmet ediyoruz. Bu çalışma da onlardan biri ve heyecan verici” dedi.

“YÜKSEK BİLİMSEL ÜRETİM KAPASİTESİ”

Türkiye’nin oldukça yüksek bilimsel üretim kapasitesine sahip ve beşeri sermayede dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ünüvar, “Geçmişten günümüze, Devrim arabaları ve uçak üretimi gibi Türkiye’nin gücü her fırsatta gösterildi. Şimdi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde vizyoner adımlar atılmaya devam ediyor. TARLA da bu anlamda önemli çalışmalara imza atacaktır. TARLA’nın CERN gibi konuşulan işler yapan bir merkez olarak anılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Ünüvar şöyle devam etti:

“Niteliği her geçen gün artırmaya kararlıyız. TARLA da artık Ulusal Araştırma Altyapısı olarak tanımlanarak bilim ve endüstriye sağlayacağı altyapı ile bilim insanlarının araştırmaları neticesinde geliştirdiği inovatif teknolojinin endüstri ve sanayiye aktarılması için aracı olacak. Bu vesileyle ülkemizdeki bilimsel araştırmaların endüstri ve sanayiye uygulanması ve teknolojiye dönüştürülmesi yönünde önemli adımlar atılacak. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

TARLA’NIN ÖZELLİKLERİ

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa Birliği ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasındaki coğrafi boşluğu tamamlayacak özelliğe sahip olan TARLA, bölgede tek hızlandırıcı tabanlı araştırma altyapısı olma niteliğinde.
Hızlandırıcı tabanlı bir araştırma altyapısı olarak TARLA:

– Benzerleri ile küresel ölçekte rekabet edebilecek.

– Yerli sanayinin katma değeri yüksek teknolojilerde yetkinliğini ve teknik uzmanlığını artıracak, sosyoekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak.

– Ürettiği elektron demeti ve ışınım kaynakları ile Enerji, Uzay teknolojileri, Nükleer teknolojiler, Sağlık bilimi ve teknolojileri, Savunma ve malzeme bilimi gibi stratejik alanlarda modern araştırmaların ülkemizde de yapılmasını olanaklı kılacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close