Çekya, Almanya'dan 77 adede kadar Leopard tankı satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çekya, Almanya’dan 77 adede kadar Leopard tankı satın alacak

Abone Ol 

Çekya, eski Sovyet dönemi filosunu değiştirmek için önümüzdeki birkaç yıl içinde 77 adede kadar Alman yapımı Leopard tankı satın alacağını açıkladı.

Prag, 2022’nin başlarında tam ölçekli Rus saldırısının başlamasından bu yana Rus yapımı tanklarından en az 62 tanesini Kiev’e gönderdi.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre yeni tanklar, fiyatları düşürmeye yardımcı olmak için diğer Avrupa ülkeleriyle yapılan ortak bir satın alım anlaşmasının bir parçası olarak satın alınacak.

Çekya Başbakanı Petr Fiala diğer ortakların isimlerini vermeden gazetecilere verdiği demeçte; “Almanya da dahil olmak üzere diğer bazı Avrupa ülkeleriyle birlikte ortak satın alım yapmamız şüphesiz avantajlı olacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Fiala, Çekya’nın 61 adet Leopard 2A8 tankı satın alacağını ve 16 tank için de opsiyon kullanacağını belirtirken, maliyetin ise yaklaşık 2.3 milyar dolar olacağını açıkladı.

Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova ise yaptığı açıklamada; “Tankları, 2027 yılında teslim almaya başlamalıyız ve 2030 yılında toplam 122 adet tanka sahip olmalıyız. Hedefimiz bu.” ifadelerini kullandı.

Çekya, Rus işgalinden bu yana savunma harcamalarını önemli ölçüde arttırdı.

Rus işgalinin başlamasından bu yana Çekya’nın en büyük silah alımları arasında; 24 adet ABD yapımı F-35 savaş uçağı, 48 adet İsrail yapımı havadan havaya füze ve İ210 adet İsveç yapımı CV 90 savaş aracı bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close