Rusya, S-500 Hava Savunma Sistemini Kırım'a konuşlandıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, S-500 Hava Savunma Sistemini Kırım’a konuşlandıracak

Abone Ol 

Ukrayna İstihbarat Başkanı Kyrylo Budanov, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin S-500 hava savunma sistemini işgal altındaki Kırım’a konuşlandırdığını açıkladı.

Rus hava savunma sistemleri ailesinin en son üyesi olan bu sistem, Rusya’nın açıklamaları ve askeri uzmanlara göre; serinin önceki versiyonlarından çok daha üstün yeteneklere sahip.

Kyiv Independence’ın aktardığına göre Ukrayna İstihbarat Başkanı Budanov katıldığı bir televizyon programında “Rusya, Kırım’daki hava savunma sistemi güçlendiriliyor. Bu oldukça açık ve anlaşılabilir bir durum. S-500’ün Kırım’a konuşlandırıldığını net bir şekilde biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Kırım’a saldırıları

Bu gelişme, Ukrayna’nın son haftalarda işgal altındaki yarımadada gerçekleştirdiği bir dizi saldırının ardından geldi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne göre 10 Haziran’da Dzhankoi yakınlarında bir Rus S-400 hava savunma sistemi ile Chornomorske ve Yevpatoria yakınlarında iki S-300 sistemi imha edildi.

Verilen bilgilere göre saldırılar, 300 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilen ATACMS uzun menzilli füzelerin Ekim 2023’te Ukrayna’ya teslim edilmesinden bu yana yoğunlaştı.

S-500

Eski Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Nisan ayında yaptığı açıklamada Prometheus olarak adlandırılan sistemin bu yıl hizmete gireceğini açıklamıştı.

Şoygu sistemin füze ve uçaksavar olmak üzere iki versiyonunun konuşlandırılacağını da sözlerine eklemişti.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre S-500, balistik, seyir ve hipersonik füzeler de dahil olmak üzere kısa ve orta menzilli tehditleri engellemek üzere tasarlandı.

Özellikler

Rus devlet savunma şirketi Almaz-Antey Concern tarafından üretilen sistemin önleme menzilinin 600 kilometre ve irtifasının 200 kilometre olduğu belirtiliyor.

Ayrıca sistemin; aynı anda on farklı hedefe angaje olabileceği ve S-400’den daha kısa olan üç ila dört saniyelik bir tepki süresine sahip olduğu iddia ediliyor.

Sistemin bilinen diğer özellikler arasında en önemlisinin ise;  2,000 kilometreye kadar bir menzilden “yakın uzay” hedeflerini tespit edebilen güçlü bir radara sahip olması gösteriliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close