Rusya, nükleer tatbikatlarını NATO sınır bölgelerine doğru genişletiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, nükleer tatbikatlarını NATO sınır bölgelerine doğru genişletiyor

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna yakınlarında devam eden taktik nükleer silah tatbikatlarını NATO üyesi ülkelerle sınırı olan bir askeri bölgeyi de kapsayacak şekilde genişletti.

Rusya Savunma Bakanlığı,ülkenin kuzeyindeki Leningrad askeri bölgesinden asker ve denizcilerin tatbikatların bir parçası olarak taktik nükleer silahların konuşlandırılmasının provasını yaptıklarını açıkladı.

Leningrad bölgesi NATO üyeleri Litvanya, Norveç, Polonya, Finlandiya, Letonya ve Estonya ile sınır komşusu ve bu hamle, Moskova’nın nükleer tatbikatlarının açıklanan coğrafyasını Ukrayna sınırındaki güney askeri bölgesinden Rusya’nın tüm Avrupa sınırını kapsayan alanlara genişletme çabası olarak görülüyor.

Batı’ya bir yanıt mı?

Bakanlığa göre tatbikatlar İskender-M taktik füze sistemi için özel eğitim mühimmatı elde etmeyi ve bunları fırlatma araçlarına yerleştirmeyi içeriyor.

Birlikler ayrıca nükleer kapasiteli füzeleri fırlatmak için belirlenmiş bir pozisyona gizlice hareket etme alıştırması da yapıyor.

Tatbikatların NATO ülkelerine sınır olan bölgeleri kapsama kararı, ittifakın bazı üyelerinin Ukrayna’nın Rusya içinde saldırılar için bağışlanan silahlarını kullanmasına izin verdiği bir dönemde geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde, Batı’nın savaşa katılmasına karşı uyarıda bulunarak Moskova’nın Batılı hedefleri vurmak üzere diğer ülkelere uzun menzilli silahlar sağlayabileceğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close